Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazania Sejmowe” - Polska jako tonący okręt – opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Topos ojczyzny-okrętu w literaturze pojawił się już w starożytności. Przywoływał go rzymski poeta liryczny – Horacy. W dobie Renesansu odwoływał się do niego również kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy – Piotr Skarga słynny ze swojego zbioru „Kazań sejmowych”. To właśnie w swoim najważniejszym dziele zawarł topos ojczyzny – tonącego okrętu.

„Kazanie o miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku Ojczyźnie, czyli kazanie wtóre ze zbioru „Kazań sejmowych” w sposób symboliczny opowiada o aktualnej sytuacji Rzeczypospolitej. Polską toczą choroby, są nimi przede wszystkim: zazdrość, chciwość, zawiść, niezgoda. Wszystkie te cechy od wewnątrz niszczą Polskę. Szczególnym zaś zagrożeniem dla okrętu, jakim jest ojczyzna, pozostają ludzie, którzy nie potrafią pracować dla dobra ojczyzny, bezinteresownie, a za pracę wymagają zapłaty.

„Nieżyczliwość ludzka ku Rzeczypospolitej i chciwość domowego łakomstwa. Druga – niezgody i roztyrki sąsiedzkie. Trzecia – naruszenie religii katolickiej i przysada heretyckiej zarazy. Czwarta – dostojności królewskiej i władzej osłabienie. Piąte – prawa niesprawiedliwe....

Podobne wypracowania