Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frazeologizmy z Biblii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.

Związki frazeologiczne z Biblii (tzw. biblizmy), które przez tysiące lat po dziś dzień są używane i wykorzystywane w różnych formach świadczą o tym, że Pismo Święte jest bogatą Księgą zawierającą uniwersalne przesłania, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Biblijnych frazeologizmów jest bardzo wiele, istnieje jednak grupa tych najbardziej popularnych i najpowszechniej używanych, które warto przytoczyć.

1.Hiobowe wieści - bardzo złe wieści, zapowiadające kolejne nieszczęścia. Źródło tego frazeologizmu znajdziemy w księdze Hioba, ponieważ to jego osoby dotyczy podana fraza. Hiob był szczęśliwym i bogatym człowiekiem, którego wiarę i pokorę Bóg postanowił doświadczyć, odebrał mu więc wszystkie dobra, rodzinę, miłość żony, a na koniec obdarzył go trądem. Stąd „hiobowe wieści” oznaczają nowe nieszczęście, którego należy się spodziewać.

2.Manna z nieba - ten frazeologizm znajdziemy w Księdze Wyjścia i historii ludu wyprowadzonego przez Mojżesza z Egiptu. Bóg żywił swój naród w czasie nieurodzaju, zsyłając im właśnie mannę z nieba. Metaforycznie oznacza to nieoczekiwany dar i ratunek.

3.Lata tłuste i lata chude - historia tego frazeologizmu wiąże się z osobą faraona, a jej...

TAGI: język Biblia

Podobne wypracowania