Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frazeologizmy z Biblii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.

Związki frazeologiczne z Biblii (tzw. biblizmy), które przez tysiące lat po dziś dzień są używane i wykorzystywane w różnych formach świadczą o tym, że Pismo Święte jest bogatą Księgą zawierającą uniwersalne przesłania, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Biblijnych frazeologizmów jest bardzo wiele, istnieje jednak grupa tych najbardziej popularnych i najpowszechniej używanych, które warto przytoczyć.

1.Hiobowe wieści - bardzo złe wieści, zapowiadające kolejne nieszczęścia. Źródło tego frazeologizmu znajdziemy w księdze Hioba, ponieważ to jego osoby dotyczy podana fraza. Hiob był szczęśliwym i bogatym człowiekiem, którego wiarę i pokorę Bóg postanowił doświadczyć, odebrał mu więc wszystkie dobra, rodzinę, miłość żony, a na koniec obdarzył go trądem. Stąd „hiobowe wieści” oznaczają nowe nieszczęście, którego należy się spodziewać.

2.Manna z nieba - ten frazeologizm znajdziemy w Księdze Wyjścia i historii ludu wyprowadzonego przez Mojżesza z Egiptu. Bóg żywił swój naród w czasie nieurodzaju, zsyłając im właśnie mannę z nieba. Metaforycznie oznacza to nieoczekiwany dar i ratunek.

3.Lata tłuste i lata chude - historia tego frazeologizmu wiąże się z osobą faraona, a jej treść znajdziemy w Księdze Rodzaju. Faraon miał sen, w którym przyśniło mu się siedem wychodzących z wody krów, pełnych i tłustych, a zaraz po nich siedem wychudzonych. Józef - młody człowiek potrafiący odczytywać sny, wyjaśnił władcy, że każda krowa jest odpowiednikiem jednego roku, a ich rozmiar oznacza urodzaj i nieurodzaj, jaki spotka kraj faraona. Stąd lata tłuste i lata chude oznaczają dobrobyt i ciężkie czasy.

4.Plagi egipskie - Księga Wyjścia mówi nam o karze, jaką Bóg zesłał na Egipcjan za długoletnie zniewolenie swojego ludu. Plag było dziesięć, a były to między innymi pomór bydła, szarańcza, zamienienie wody Nilu w krew czy śmierć pierworodnych synów. W uniwersalnym znaczeniu plagi egipskie oznaczają po prostu serię nieszczęść i surową karę.

5.Umywać ręce - znaczy tyle, co odciąć się od odpowiedzialności za jakieś działanie. Dotyczy to osoby Piłata, który w symboliczny sposób umył ręce, dając tym samym do zrozumienia zgromadzonym kapłanom i tłumowi, że nie chce mieć nic wspólnego z wyrokiem wydanym na Jezusa i tym samym jego śmiercią krzyżową.

6.Niewierny Tomasz - postać z Nowego Testamentu, jeden z Apostołów, który nie chciał uwierzyć słowom pozostałych na temat zmartwychwstania Chrystusa i zrobił to dopiero wtedy, kiedy Jezus osobiście mu się ukazał i pokazał rany od gwoździ oraz przebity bok. W metaforze niewierny Tomasz oznacza właśnie człowieka, który nie daje wiary słowom i chce się przekonać o wszystkim na własne oczy. 

7.Rzucać perły przed wieprze - fraza ta pochodzi z Ewangelii wg św. Mateusza i jednej z przypowieści Jezusa, a oznacza dawać coś cennego komuś, kto nigdy tego nie doceni ani nie dostrzeże wartości.

8.Syn marnotrawny - również wywodzi się z Jezusowej przypowieści o człowieku mającym dwóch synów, między których podzielił swój majątek i jeden z nich roztrwonił go na hulaszcze i rozpustne życie, po czym głodny i w skrajnej nędzy wrócił do ojca przyznać się do popełnionego błędu, otrzymując przebaczenie. Frazeologizm ten oznacza więc człowieka nierozważnego, który w pewnym momencie zdał sobie sprawę z własnej winy i nawrócił się.

9.Rzeź niewiniątek - oznacza krzywdzenie niewinnych ludzi (frazeologizm ten stosowany jest również często w formie żartu), a pochodzi od historii Heroda, który na wieść o narodzinach Jezusa mającego zostać nowym królem narodu izraelskiego (Herod traktuje tę wieść dosłownie), wpada w furię i każe swoim żołnierzom zabić wszystkie dzieci płci męskiej w okolicach Betlejem ze strachu przed utratą korony.

10.Miłosierny Samarytanin - Łukaszowa Ewangelia przedstawia nam przypowieść o Samarytaninie, który przyszedł z pomocą pobitemu i zostawionemu na drodze człowiekowi, mimo że między ich narodami nie było przyjaznych stosunków. Samarytanin zignorował jednak różnice polityczne i społeczne, zdjęty miłosierdziem dla cierpiącego mężczyzny i pomógł mu powrócić do pełni sił. Jego postać i frazeologizm z nią związany, oznacza człowieka bezinteresownego i wrażliwego na ludzką krzywdę.

11.Zakazany owoc - frazeologizm mający swe źródło w Księdze Rodzaju i historii Adama i Ewy, którzybędąc w Raju, mieli do dyspozycji wszystkie dobra znajdujące się w ogrodzie, oprócz owoców drzewa poznania. Były one jednak na tyle kuszące, że w końcu para uległa pokusie i zerwała je, za co została wygnana. Frazeologizm ten oznacza więc coś zakazanego i nęcącego zarazem.

TAGI: język Biblia

Podobne wypracowania do Frazeologizmy z Biblii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.