Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giovanni Boccaccio „Dekameron” - zmaganie się miłości oraz śmierci w utworze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sto nowel zebranych przez Boccaccia w jednym zbiorze stanowi ciekawy obraz epoki. Krótkie opowiadania przedstawiają obraz życia stojącej u progu odrodzenia włoskiej arystokracji. Głównym tematem tych historii jest miłość, najczęściej miłość awanturnicza, zmysłowa, gwałtowna. Ale całość akcji utworu osadzona jest w realiach sprzyjających refleksji o śmierci. Otóż młodzi ludzie spotykają się podczas ucieczki z ogarniętej zarazą Florencji. Dookoła panuje śmierć, a bohaterowie „Dekameronu” zaszywają się w wiejskiej posiadłości, by przeczekać najgorsze dni. Mamy tutaj dziesięć młodych osób - siedem kobiet i trzech mężczyzn. Z jednej strony atmosfera zagrożenia, z drugiej flirtu sprzyjają opowiadaniu o miłości i śmierci.

Większość historii opowiadanych przez zebranych jest lekka, żartobliwie traktuje o zdradzie, pozamałżeńskich przygodach, nawet śmierć nie jest tu straszna. Pojawia się jako nieodłączny element życia. Nie ma tutaj surowej moralności, jednoznacznie potępionej winy i nagrodzonej cnoty. Młodzi ludzie chętnie żartują ze starych zdradzanych mężów. Przykładem jest opowieść zatytułowana „Kalendarz starych mężów”. Ów tytułowy kalendarz to dzieło starego sędziego, który zapragnął mieć młodą...

Podobne wypracowania