Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis Soplicowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Soplicowo to rodzinna posiadłość głównych bohaterów „Pana Tadeusza”, która znajduje się na Litwie.  Piękny dworek zbudowany z drewna był własnością rodu Sopliców.  Położony był na pagórku przy lesie. Obok niego stała stodoła, w której przechowywano siano i zboże. Do dworku prowadziła brama, która była ciągle otwarta, co świadczyło o gościnności gospodarzy.

Dworek w Soplicowie był rodzinnym domem Tadeusza, który wraca do rodzinnej miejscowości z miasta, gdzie skończył szkołę. Od jego wyjazdu nic wewnątrz domu się nie zmieniło. Szczególnie obrazy, które młodzieniec opisuje:

„I też same portrety na ścianach wisiały. / Tu Kościuszko w czamarce krakowskiej, z oczyma / Podniesionymi w niebo, miecz oburącz trzyma: / Takim był, gdy przysięgał na stopniach ołtarzów, / Że tym mieczem wypędzi z Polski trzech mocarzów / Albo sam na nim padnie. Dalej w polskiej szacie / Siedzi Rejtan żałośny po wolności stracie, / W ręku trzyma nóż, ostrzem zwrócony do łona, / A przed nim leży Fedon i żywot Katona. / Dalej Jasiński, młodzian piękny i posępny, / Obok Korsak, towarzysz jego niedostępny, / Stoją na szańcach Pragi, na stosach Moskali, / Siekąc wrogów,...

Podobne wypracowania