Zofia Nałkowska „Granica” - charakterystyka Elżbiety Bieckiej
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Elżbieta Biecka to żona Zenona Ziembiewicza, jedna z głównych postaci powieści. Pochodzi z mieszczańskiej rodziny. Ojca nie znała, gdyż jej rodzice wcześnie się rozwiedli, z matką zaś nie mogła dojść do porozumienia, gdyż ta stale przebywała za granicą i nawiązywała rozmaite romanse. Wychowała ją ciotka, Cecylia Kolichowska, właścicielka kamienicy. Pobyt u niej bardzo zmienił Elżbietę. Angażowała się w sprawy lokatorów, wpływała na ciotkę, aby ta była dla nich łaskawsza. Broniła ich przed eksmisją, w końcu przejęła dowodzenie kamienicą po ciotce. Nie okazywała miłości ciotce, mimo że to jej zawdzięczała wychowanie i dach nad głową. Dopiero po jej śmierci zrozumiała, jak dużą rolę odegrała ciotka w jej życiu.
Biecka była dobrą i wrażliwą dziewczyną, jednak zbyt poważną jak na swój wiek. W młodości zapałała uczuciem do o wiele starszego od siebie Awaczewicza, który szybko ją do siebie zniechęcił. Po raz kolejny zakochała się dopiero w Zenonie, który udzielał jej korepetycji. Dość późno jednak dała mu poznać, co do niego czuje. Po zaręczynach usunęła się z życia ukochanego dowiedziawszy się o ciąży Justyny. Okazała się na tyle taktowna, że po rozmowie z Justyną nie chciała być przeszkodą do ich szczęścia. W tym czasie przebywała u matki, z którą po latach się pogodziła. Wkrótce, za namową Zenona, wróciła do niego i pobrali się. Postanowiła jednak pomagać Justynie, by ta nie została zupełnie sama ze swoimi problemami. Wie, że gdyby była na miejscu Bogutówny, na pewno byłoby jej ciężko.
Elżbieta była wyrozumiałą i tolerancyjną żoną, czasem jednak zbyt litościwą dla męża. Przymykała oko na jego niedoskonałości, ale także wspierała jego karierę. Angażowała się w pomoc biednym i konsekwentnie walczyła o ich interesy. Mężowi nie okazywała jednak uczuć, gdyż zwyczajnie nie potrafiła. Była chłodna i zdystansowana. Bardziej wylewna bywała tylko wobec synka. Być może wpłynął na to fakt, iż zaangażowana w pomoc Justynie i świadoma jej obecności w swoim małżeństwie, żyła w ciągłej obawie i stresie. Dziwnie zachowała się po śmierci Zenona, gdy zostawiła dziecko pod opieką teściowej, sama zaś wyjechała z kraju.
Elżbieta okazała się dość ekscentryczną kobietą, która dobrze wiedziała, co oznacza jej małżeństwo z Zenonem. Mimo tego, świadomie podjęła się odpowiedzialności za wybryki męża z młodości. Ucierpiało na tym jej małżeństwo, jak i ona sama. Można więc powiedzieć, że była nierozsądna.
Podobne wypracowania do Zofia Nałkowska „Granica” - charakterystyka Elżbiety Bieckiej
- Jan Kochanowski „Tren X”, Bolesław Leśmian „Urszula Kochanowska” - odmienne kreacje zaświatów. Porównanie
- Reklama - Napisz reklamę wycieczki do Ziemi Obiecanej wykorzystując motywy biblijne
- Cechy ballady na przykładzie wiersza Bolesława Leśmiana „Dusiołek”
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - Czy droga, którą wybrała Balladyna, była niewłaściwa? - rozprawka
- Człowiek renesansu to... - system wartości człowieka renesansu
- Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk” - archaizacja stylistyki i sarmatyzm w „Trans-Atlantyku”
- Leszek Kołakowski - biografia, życiorys
- Homer „Odyseja” - charakterystyka Odyseusza
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis Soplicowa
- Franciszek Karpiński „Laura i Filon” - miłość sentymentalna - opis, opracowanie
- Szymon Szymonowic „Żeńcy” - Obraz życia chłopów ukazany w „Żeńcach”
- Molier „Skąpiec” - Motyw ojca w „Skąpcu” Moliera - opracowanie
- Tadeusz Borowski „Proszę państwa do gazu” - bohaterowie. Opis
- Gunter Grass - biografia, życiorys
- Krystyna Siesicka „Jezioro osobliwości” - charakterystyka Marty
- Ułóż słowniczek terminów związanych z lekturą „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (np. Wawer, Szare Szeregi itp.). Opisz starannie każde hasło
- Mikołaj Rej - biografia, życiorys
- Czesław Miłosz „Moja wierna mowo” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie
- Funkcje i problematyka nowelistyki pozytywistycznej