Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz przyrody w literaturze - Obraz przyrody w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza

Pan Tadeusz, motyw przyrody, Franciszek Kostrzewski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opisy przyrody zajmują w „Panu Tadeuszu” sporo miejsca i mają kilka ważnych zadań do spełnienia. Opis litewskiego krajobrazu pełni swego rodzaju funkcję terapeutyczną – autor wspomina go będąc na obczyźnie, z nostalgią przywołuje zapamiętane obrazy, kojąc w ten sposób swoją tęsknotę. Przyroda wpływa na bieg wydarzeń i dopełnia charakterystyki postaci. Jej opisy służą też budowaniu nastroju, szlachecki dworek otoczony polami i lasami stanowi ostoję polskości i sielską krainę dzieciństwa.

Pierwszy opis litewskiej przyrody pojawia się już w Inwokacji. Podmiot liryczny określa swoją sytuację emigranta, który znajduje pocieszenie we wspominaniu ojczystego kraju. Jego „utęskniona dusza” pragnie choćby oczyma wyobraźni oglądać litewski krajobraz, wraca pamięcią do „pól malowanych zbożem rozmaitem,/ Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem”. Mickiewicz przywołuje z pamięci nie tylko obrazy, ukazuje przyrodę odwołując się do wszystkich zmysłów (tzw. synestezja). Przyroda mieni się wieloma kolorami, jest słyszalna i namacalna. Poeta tak ukazuje obłoki: „Na zachód obłok na kształt rąbkowych firanek,/ Przejrzysty, sfałdowany, po wierzchu perłowy,/ Po brzegach pozłacany, w głębi purpurowy,/ Jeszcze blaskiem...

Podobne wypracowania