Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kordian jako nowy typ bohatera romantycznego. Scharakteryzuj

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” Juliusza Słowackiego powstał w 1833 roku. Zaledwie rok wcześniej pracę nad „Dziadami cz. III” ukończył Adam Mickiewicz. Dwie główne postaci z tych dzieł - Kordian i Gustaw/Konrad wydają się być bardzo podobne, niemal identyczne. Postarajmy się jednak udowodnić, że bohater Słowackiego jest nowym typem bohatera romantycznego.

Bardzo ciekawa jest geneza imienia Kordian. Otóż, Słowacki sam przyznał, że zostało ono przez niego wymyślone, a w dodatku ma określone znaczenie. „Cordis” to z łacińskiego serce, co wskazywałoby, że bohater jest postacią bardzo wrażliwą. Jednakże w języku polskim znane były następujące formy: „kordiaczny” - śmiałek oraz „kordiana”, czyli niemoc. Dodatkowo, co nietrudno zauważyć, nadanie bohaterowi takiego imienia jest także grą Słowackiego z Mickiewiczem, przecież podobieństwo jest uderzające - Kordian i Konrad. Jednakże, co najważniejsze, już ono samo i mnogość jego znaczeń, wskazuje na to, że postać z dramatu Juliusza Słowackiego jest kimś szczególnym.

Najpierw poznajemy piętnastoletniego młodzieńca, którego świat pozbawiony jest jakichkolwiek barw, a on sam nosi się z zamiarem popełnienia samobójstwa. Ogarnięty apatią i zwątpieniem wydaje...

Podobne wypracowania