Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Groteska - groteska w literaturze - wyjaśnij pojęcie i rozwiń temat posługując się przykładami

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tam, gdzie w sztuce sam realizm już nie wystarcza, gdzie zaczyna mieszać się on z elementami fantastycznymi, ich przerysowaniem, wyolbrzymieniem i karykaturą, gdzie niezwykłość wplata się w codzienność, a absurdalność nikogo nie dziwi - tam właśnie pojawia się groteska.

Groteska jest dość starą kategorią estetyczną, jej historia sięga czasów średniowiecznych, a głównymi założeniami są przede wszystkim wspomniane już wcześniej karykatura, przerysowanie i przemieszanie różnych elementów rzeczywistości. Dziwaczność - oto jej główna cecha. Potwory, czarownice, nieprawdopodobne zachowania i niezwykłe umiejętności bohaterów (nie tylko literackich, groteska dotyczy różnych dziedzin sztuki) są podkreślane i dodatkowo eksponowane. Średniowieczne teatry jarmarczne mają w sobie coś z groteski - maszkarony, postaci diabłów spotykamy na każdym kroku i przy każdej nadarzającej się okazji. Prawdziwy rozkwit tej kategorii zaczyna się jednak od romantyzmu.

Zderzenie zupełnie różnych światów - rzeczywistego i metafizycznego, pełnego duchów i zjaw, niesamowitych elementów wplatanych w zupełnie zwyczajne i przyziemne sprawy, to doskonała kanwa do działania dla twórców romantycznych. Najlepiej...

Podobne wypracowania