Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - dzieje Wokulskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wokulski pochodził z warszawskiej zubożałej szlachty, ale dzięki determinacji i staraniom zdołał wyrwać się z biedy. Jako młody chłopak zaczął pracę na stanowisku subiekta w sklepie Hopfera, a następnie, pragnąc się rozwijać intelektualnie, rozpoczął naukę w Szkole Głównej. Umiejętnie łącząc pracę z nauką, zdołał osiągnąć swe zamierzenia. W tym czasie brał również udział w powstaniu styczniowym, po którego upadku został zesłany do Irkucka. Gdy powrócił do Warszawy, dzięki małżeństwu ze starszą od niego wdową po kupcu Minclu, mógł zostać właścicielem sklepu, a po śmierci Minclowej również całego jej majątku.
 
Od kiedy zakochał się w Izabeli Łęckiej, jego wszystkie działania podporządkowane zostały zdobyciu jej ręki. W pierwszej kolejności, by wzbogacić się, wyruszył do Bułgarii i tam zbił majątek podczas wojny. Po powrocie próbował wkraść się w łaski przede wszystkim Tomasza Łęckiego i zaczął obcować z arystokracją. Jednak panna traktowała go wciąż jak kogoś gorszego i niegodnego jej.
 
Przedsiębiorczość i zaradność Wokulskiego zrobiły wrażenie na wyższych sferach, w których szybko stał się popularną i lubianą osobą. Sympatią darzyli go wszyscy, prócz ukochanej. Zaczyna też uczyć się angielskiego,...

Podobne wypracowania