Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tomek Sawyer - opis postaci z cytatami

Tomek Sawyer to chłopiec w wieku około dziesięciu lat. Jest niezbyt wysoki i szczupły. Ma krótkie brązowe włosy układające się w delikatne fale, które wydają mu się często „dziewczęce”.

Tomek nie przykłada żadnej wagi do wyglądu. Zawsze chodzi na bosaka, jego ubranie jest często ubrudzone, postrzępione i poobdzierane. Zwykle nosi w kieszeniach spodni najróżniejsze skarby, takie jak ususzone robaki:

„[…] Tomek poczuł wyraźny niesmak. Im silniej Tomek wlepiał wzrok w to chodzące dziwo, tym bardziej tamten patrzył nań z wyższością i tym bardziej Tomek wydawał się samemu sobie obdarty.”

Jedyną opiekunką chłopca jest ciotka Polly, która po śmierci rodziców Tomka zajęła się nim i jego młodszym bratem Sidem:
   
„Bóg świadkiem, że nie umiem spełniać swoich obowiązków wobec tego chłopca.”

Tomek ma grono kolegów, z którymi spędza czas. Jego najlepszym przyjacielem jest Hucklebbery Finn:

„Tego wieczoru Tomek i Huck szykowali się na wyprawę. Kręcili się w pobliżu gospody aż do dziewiątej; jeden z nich pilnował z dala tylnego wyjścia, a drugi frontowych drzwi.”

W ciągu tygodnia Tomek przyjaźni się również z kolegą z ławki szkolnej Joe Harperem, ale w soboty obaj są sobie wrogami. Becky Thatcher to dziewczynka, którą zauroczony jest bohater, choć nie wiedzą do końca, co to oznacza, zaręczają się:
   
„Tomek wziął milczenie za zgodę, objął ją w pasie i szepnął czule swoje wyznanie, niemal dotykając ustami jej uczuć potem dodał:
- A teraz ty szepnij mi to samo. […]
Odwrócił twarz. Dziewczynka nachyliła się wstydliwie, a jej oddech musnął jego loki, kiedy szepnęła:
- Kocham cię.”

Podobne wypracowania do Tomek Sawyer - opis postaci z cytatami