Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Człowiek i zdrowie” - analiza i interpretacja wiersza z uwzględnieniem morału oraz środków stylistycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Krasicki w utworze „Człowiek i zdrowie” zawarł prawdę na temat natury człowieka i jego sposobu na życie.

Ludzie chcieliby oczywiście, aby ich życie było długie i by mogli jak najdłużej cieszyć się dobrym funkcjonowaniem organizmu, ale ich styl funkcjonowania to uniemożliwia. Człowiek z tej bajki nie był wyjątkiem. Na początku posiadał zdrowie, ale postanowił żyć w takim pospiechu, że zupełnie przestał zwracać na nie uwagę i działać bez troski o nie.

Powoli, ale skutecznie zdrowie opuszczało człowieka i gdy zbliżał się do połowy swego życia, poczuł, że w swej codziennej gonitwie zaczyna odczuwać szwankujący organizm, opamiętał się. Zaczął dbać o siebie, pielęgnować zdrowie, które powróciło i mógł znów cieszyć się dobrym samopoczuciem, w myśl mądrości „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. 

Jednak taki stan rzeczy nie trwał długo. Systematyczne, wieloletnie eksploatowanie organizmu jednak odcisnęło na nim swoje piętno. Zbyt późno zrozumiał człowiek, że przede wszystkim należy oszczędzać zdrowie, bo ono jest tylko jedno. Zamieniając poprawne funkcjonowanie ciała na życiowy pęd, zapracował sobie na różne choroby. Coraz dotkliwiej odczuwał, że jego organizm powoli nie może podołać dalszej życiowej...

Podobne wypracowania