Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Grabowski „Czarna owieczka” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór pod tytułem „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego to krótkie opowiadanie o małej, czarnej owieczce o wdzięcznym imieniu Metka. Owieczka jest główną bohaterką utworu.

Jak opowiada narrator, w domku po drugiej stronie ulicy mieszkały siostrzyczki – Zosia i Wisia. Były bliźniaczkami i trudno było je od siebie odróżnić. Często spacerowały, a podczas codziennych spacerów towarzyszyła im mała, czarna owieczka imieniem Perełka. Narrator zwraca uwagę na początku opowiadania, że dziewczynki od kilku dni nie pojawiały się na podwórku ze swoją ulubienicą. Mówiono, że zwierzę chorowało.

Pewnego dnia dziewczynki przyniosły straszną wiadomość. Okazało się, że Perełka chorowała i w końcu zdechła. Ale największym problemem była teraz Metka – malutka córeczka Perełki, która urodziła się trzy dni wcześniej. Była za mała na dokarmianie mlekiem, więc praktycznie była skazana na śmierć. Narrator podsunął zapłakanym dziewczynkom jedyne skuteczne rozwiązanie. Postanowili razem spróbować, aby suka o imieniu Wierna wzięła pod opiekę sierotkę. Sama karmiła teraz swojego synka – rudawego Misia.

Wierną udało się przekonać do przygarnięcia małej Metki. Owieczka przeżyła, ale zaczęła...

Podobne wypracowania