Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Umberto Eco „Imię róży” - charakterystyka Wilhelma z Baskerville

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wilhelm z Baskerville jest głównym bohaterem powieści, to on doprowadza do rozwikłania zagadki tajemniczych zgonów wśród braci zakonnych. Jego światopogląd, racjonalne podejście są na płaszczyźnie utworu uznane za słuszne. Postać franciszkanina spaja dwa podstawowe wątki „Imienia róży”, mianowicie – kryminalny i historyczny.

Średniowieczny franciszkanin jest oczywiście osobą wierzącą i biegłą w teologii, ale jego przenikliwość i zaufanie do racjonalnych metod poznania znacznie wyprzedzają swoją epokę. Wilhelm ma za sobą przeszłość inkwizytora, jednak jego natura wydaje się sprzeczna z dzisiejszym wyobrażeniem o tej roli. Inkwizycja, nie bezpodstawnie, kojarzy się z prześladowaniami, torturami i egzekucjami nieprawomyślnych. Wilhelm niewątpliwie doskonale spisywał się w roli śledczego, jednak jego pogodne usposobienie i awersja do przemocy nie pasują do roli bezwzględnego inkwizytora.

Kiedy przybywa do opactwa benedyktynów, nie jest już członkiem inkwizycji. Od innych zakonników wyróżnia go radość życia. Wilhelm nie ma w sobie nic z ascety, przeciwnie, zgodnie z franciszkańskim ideałem szuka w życiu dobrych stron. Nie znaczy to, że nie widzi zła. Ma świadomość tego, że świat i ludzie nie są doskonali....

Podobne wypracowania