Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia - strona 15 wypracowanie

  • Napisz wywiad z Niewiernym Tomaszem. Zastanów się, jakie pytania warto byłoby mu zadać

    - Witaj. Chciałabym zadać Ci pierwsze pytanie. Powiedz mi jak sobie radzisz z tym, że jesteś jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych, jednakże Twój obraz nie jest do końca pozytywny. Jak to jest być przykładem człowieka o słabej wierze? - Zdaje sobie sprawę, że jestem postrzegany właśnie w ten sposób. Nie jest to łatwe, p... »

  • Napisz zaproszenie na mszę św. dla samego siebie - zaproszenie na mszę świętą

    Chciałabym serdecznie zaprosić Cię, czyli Liliannę Witowską, na niedzielną Mszę Świętą, która odbędzie się w kościele Świętej Katarzyny w Lidzbarku Warmińskim, dnia 5 czerwca 2011 roku o godzinie 16.00.  Msza św. jest chwilą szczególną podczas tygodnia, w którym całą swą uwagę poświęca się pracy, domowi, bliskim, hob... »

  • Napisz, co robisz, by wokół ciebie panowała jedność i zgoda - wypracowanie

    Aby w moim otoczeniu panowała jedność i zgoda, staram się przede wszystkim kierować głosem rozsądku, który nakazuje w wielu sytuacjach nie stawiać za wszelką cenę swojego zdania jako jedynie słusznego. Nie jest to łatwe, ponieważ każdy człowiek uważa, że wie lepiej – że jego osąd jest tym właściwym.Bardzo często forsowanie własnego ... »

  • Naród wybrany - Historia narodu wybranego - opracowanie

    Pojęcie „naród wybrany” odnosi się do religii judaistycznej oraz większości wyznań chrześcijańskich i oznacza ono – istnienie tajemniczej więzi, która łączy Żydów z Bogiem. Miał On  bowiem uczynić naród żydowski szczególnie uprzywilejowanym, z drugiej strony –  miał go też kara... »

  • Naśladowanie św. Wojciecha - jak możemy naśladować św. Wojciecha dzisiaj?

    Święty Wojciech był Czechem żyjącym w X wieku, który w ojczyźnie i Europie znany jest bardziej pod imieniem zakonnym Adalbert. Wojciech już wieku 27 lat został biskupem praskim. W swej ogromnej potrzebie głoszenia słowa Bożego Święty opuścił Czechy i pragnął w Europie krzewić wiarę chrześcijańską.  Wojciech został niezwykle ciężko... »

  • Nawrócenie - co to jest? Uzasadnij, że uwierzyć w Ewangelię, znaczy – nawrócić się

    Nawrócenie jest zmianą sposobu myślenia oraz postępowania, która to przemiana powinna być radykalna i zdecydowana. Do dokonania tego potrzebna jest więc siła odwagi.  Społeczność jest niezbędna do tego, by urzeczywistnić powołanie ludzkie. Aby ten cel został osiągnięty, powinna być szanowana właściwa hierarchia wartości, kt... »

  • Nawrócenie - jakie są warunki nawrócenia? Opracowanie

    Nawrócenie to termin, który bardzo często pojawia się w Biblii i w praktyce katolickiej. Kojarzy się on przede wszystkim z opisanymi w Świętej Księdze nawróceniami, które polegały na przyjęciu wiary chrześcijańskiej jako tej prawdziwej, której wyznawcami od tego czasu będą. Słowo to jednak nie odnosi się tylk... »

  • Niebo - co to jest niebo? Niebo w Biblii i chrześcijaństwie - opracowanie

    Niebo jest jednym z trzech zaświatów, do których może dostać się dusza człowieka zmarłego w nagrodę za szlachetne i cnotliwe życie na ziemi. Niebo jest dążeniem każdego chrześcijanina. Wyznajemy wiarę chrystusową po to, aby dostąpić zaszczytu przebywania w niebie w bliskości Boga. Jest to kraina szczęśliwości pełna radości duchow... »

  • Niedziela Palmowa - zwyczaje, znaczenie, historia

    Niedziela Palmowa obchodzona jest bezpośrednio przed Niedzielą Wielkanocną, jest więc wstępem do Wielkiego Tygodnia – czasu pogłębionej refleksji i zadumy nad Męką Pańską. Samo święto jest jednak radosne, gdyż odnosi się do wydarzeń, które mają pozytywny wydźwięk. Oto bowiem wszystkie cztery Ewangelie (Marka, Łukasza, Jana oraz Mate... »

  • Niewola egipska - Wyjście z Egiptu - streszczenie i interpretacja historii biblijnej

    Przybycie Izraelitów do Egiptu miało miejsce w czasach Józefa Egipskiego. Syn Jakuba został niegdyś sprzedany przez swoich braci mieszkańcom państwa faraona, którzy wzięli go w niewolę. Tam został wykupiony przez Potifara i pełnił w jego domu obowiązki służącego. Szybko zdobył sympatię nowego pana, jednak ze względu na podst... »

  • Nirwana - definicja, znaczenie, opis nirwany w buddyzmie

    Nirwana - dosłownie oznacza „zdmuchnięcie”, „zgaśnięcie”. Jest to jedno z najważniejszych pojęć w religii buddyzmu, hinduizmu oraz wszystkich innych naukach dharmicznych. Nirwana jest stanem, do którego może dojść każdy człowiek. Bywa nazywany wchodzeniem na wyższe piętra samoświadomości lub wyzwoleniem od niewie... »

  • Nowy Testament - Apokryfy Nowego Testamentu - opracowanie

    Nowy Testament jest drugą (po Starym Testamencie) częścią chrześcijańskiej Biblii. Składa się on z 27 ksiąg, a jego fundament stanowią cztery Ewangelie. Powstanie pism Nowego Testamentu datowane jest przez badaczy na drugą połowę I w. n.e. (lata od 51 do 96).Wspominany wcześniej kanon 27 ksiąg kształtował się przez długie lata. Pierwsi chrześcij... »

  • Nowy Testament - Dzieje Apostolskie - streszczenie, opracowanie, wiadomości ogólne

    „Dzieje Apostolskie” stanowią piątą księgę Nowego Testamentu, a ich autorstwo starożytność chrześcijańska przypisuje jednomyślnie św. Łukaszowi, o czym mówi pochodzący z II wieku „Fragment Muratoriego”. „Dzieje Apostolskie” zostały napisane przed rokiem 70, w latach 61-63, w czasie pierwszego ... »

  • Nowy Testament - Ewangelia wg św. Łukasza - opracowanie (interpretacja ogólna)

    Ewangelia według św. Łukasza znajduje się w Nowym Testamencie jako z kolei. Przez badaczy religijnych nazywana jest tzw. Ewangelią Synoptyczną. Oznacza to podobieństwo treści, formy i struktury z ewangeliami według św. Marka i Mateusza.Problematyka zawarta w Ewangelii św. Łukasza jest niezwykle ważna oraz różnorodna. Przede wszystkim jedn... »

  • Nowy Testament - Ewangelia wg św. Łukasza - streszczenie, wiadomości ogólne

    Ewangelia według św. Łukasza powstała prawdopodobnie w wieku I lub II naszej ery. Stanowiska dotyczące dokładnej daty są podzielone, niejednoznaczne. Jednak powszechnie uznaje się, że najbardziej prawdopodobny czas powstania to lata 70-80 I wieku. Dzieło to zostało spisane przez Łukasza Ewangelistę.Badacze Pisma Świętego zgodnie uznają, iż święt... »

  • Nowy Testament - Ewangelia wg św. Marka - opracowanie (interpretacja ogólna)

    Głównym celem napisania Ewangelii przez Marka była przede wszystkim konieczność przekazanie wiedzy na temat działalności Jezusa Chrystusa. Ewangelista bardziej więc skupił się na praktyce i czynnościach Pana niż na teoretycznej wiedzy i naukach. Swoją Ewangelią Marek przekazuje wszystkim pokoleniom ludzi wierzących, jak wielką moc posiad... »

  • Nowy Testament - Ewangelia wg św. Marka - streszczenie, wiadomości ogólne

    Ewangelia według św. Marka powstała prawdopodobnie w Rzymie, ponieważ istniała tam wówczas gmina chrześcijańska. Powstanie tego dzieła datuje się zazwyczaj na rok 65 naszej ery. Autorem jest święty Marek Ewangelista. Źródła historyczne uznają, iż święty Marek zainspirował się podczas pisania Ewangelii nauką świętego Piotra. To od ... »

  • Nowy Testament - Ewangelia wg św. Mateusza - opracowanie, interpretacja

    Ewangelia św. Mateusza jest księgą otwierającą Nowy Testament w chrześcijańskim Piśmie Świętym. Przez długi czas uważano, iż tekst ten powstał już osiem lat po śmierci Zbawiciela. Jednakże dzisiaj badacze twierdzą, że najprawdopodobniej miało to miejsce w okresie między 80 a 90 r. n.e., na terenie dzisiejszej Syrii. Tak więc współcześnie ... »

  • Nowy Testament - Ewangelia wg św. Mateusza - streszczenie, wiadomości ogólne

    Ewangelia św. Mateusza jest jedną z czterech Ewangelii, które znajdują się w Nowym Testamencie Pisma Świętego. Obok Ewangelii św. Marka i Ewangelii św. Łukasza, zaliczana jest do grupy Ewangelii synoptycznych, czyli mocno zbliżonych do siebie i różniących się od Ewangelii św. Jana.Tradycja chrześcijańska autorstwo tej księgi przypi... »

  • Nowy Testament - Kuszenie Jezusa na pustyni - interpretacja, streszczenie historii biblijnej

    Jak podają trzy Ewangelie synoptyczne – św. Mateusza, św. Marka i św. Łukasza – Jezus, zanim rozpoczął Swoje nauczanie, udał się na pustynię, gdzie pościł przez 40 dni. Właśnie tam nawiedził Go Diabeł, który za wszelką cenę chciał złamać w Nim ducha i udowodnić Mu słabość.Najpełniejszy opis tych wydarzeń możemy odnaleźć w Ewan... »

  • Nowy Testament - Listy Apostolskie Nowego Testamentu - opracowanie

    Listy Apostolskie stanowią część Nowego Testamentu. Ich autorami byli apostołowie, adresatami natomiast gminy chrześcijańskie bądź określone z imienia osoby. Łącznie w Nowym Testamencie znajduje się dwadzieścia jeden listów, w których autorzy zawierali prawdy o życiu i działalności Jezusa Chrystusa. Pojawia się w nich także wiele... »

  • Nowy Testament: spotkanie Jezusa z Samarytanką - streszczenie i interpretacja opowieści biblijnej

    Historia Jezusa i Samarytanki znajduje się w Ewangelii według Świętego Jana (J 4, 1-42). Jezus zmierzał do Galilei, do której by dotrzeć, musiał przejść przez Samarię. Dotarł do samarytańskiego miasteczka Sychar, gdzie znajdowało się źródło Jakuba. Ponieważ zmęczony był przebytą drogą, odpoczywał w pobliżu studni, gdy pojawiła si... »

  • O co prosimy Boga w modlitwie „Ojcze nasz”? Wymień prośby, zinterpretuj je i rozwiń

    Modlitwa Ojcze nasz, czyli Modlitwa Pańska, pochodzi od Boga, ale nauczył nas jej i dał ją nam Jezus Chrystus. Przez słowa, z których się składa modlitwa, jedyny Syn Boga przekazuje treści, które otrzymał od Ojca. Jezus to nauczyciel naszej modlitwy. Słowo Wcielone, Chrystus zna w swym ludzkim sercu potrzeby swoich bliźnich i obj... »

  • Objawienia w Lourdes. Opis

    Pierwsze objawienie miało miejsce 11. lutego 1858 roku, kiedy Bernadetta wraz z siostrą i koleżanką poszukiwały suchych gałęzi. Matka Boska ukazała się dziewczynce w grocie, znajdującej się trzy metry nad ziemią, w pełnej światłości. Trzy dni później wydarzyło się drugie objawienie. Bernadetta stała przed grotą i się modliła, aż w końcu p... »

  • Objawienie - co to jest objawienie? Definicja, znaczenie, przykłady objawień

    Objawienie jest ujawnieniem się obecności Boga. Stanowi zawsze element nadprzyrodzony i nie do pojęcia, jeśli chodzi o ludzki umysł. Bóg zniża się do poziomu zwykłego człowieka, by objawić mu pewne treści, które są istotne dla niego i dla świata.Bóg zaprasza do zbliżenia się do Niego albo pojedynczych ludzi, albo całe grupy,... »

  • Obowiązki chrześcijanina - jakie są twoim zdaniem? Wypracowanie

    We współczesnym świecie mało jest czasu na bycie porządnym chrześcijaninem. Przeszkadza nam w tym niemal wszystko - praca, obowiązki względem rodziny, dbanie o reputację, imprezy, używki, Internet, telewizja, muzyka, prasa (generalnie mass media). Jest coraz mniej czasu na zatrzymanie się i zastanowienie nad swoim życiem i sposobem jego... »

  • Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - historia, cuda, symbolika. Opis obrazu

    Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zwany inaczej Czarną Madonną znajduje się w jasnogórskim klasztorze. Jego pochodzenie i czas powstania nie jest znany, jednakże legenda głosi, iż został on namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę w miejscu, w którym Jezus spożywał Ostatnią Wieczerzę, czyli w wieczerniku. Ikona opuściła Jerozol... »

  • Obrzędy mszy świętej - opracowanie

    Msza święta jest podstawowym obrzędem liturgicznym, podczas którego uobecniania jest poprzez sakramenty ofiara, jaką poniósł Jezus Chrystus na krzyżu. Msza jest jakby bezkrwawą ofiarą kościoła wobec Boga. Prawdopodobnie została ona ustanowiona przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus łamał ... »

  • Odpowiedzialność rodzicielska - czym jest w perspektywie religijnej? Opracowanie

    Odpowiedzialność rodzicielska jest zasadniczą powinnością każdego rodzica względem swoich dzieci. W perspektywie religijnej to prawdopodobniej najważniejsze zadanie, jakie stawia Kościół przed instytucją małżeńską (koniecznie) i niezależnie od religii. Odpowiedzialność rodzicielska to znaczy tyle (i aż) co bycie odpowiedzialnym za wycho... »

  • Odpusty - co to jest odpust? Definicja, historia, warunki. Odpust zupełny, odpust częściowy

    Odpust  jest w wierze chrześcijańskiej darowaniem kary za grzechy. Jeśli się spowiadamy, czyli przystępujemy do sakramentu pokuty, jest nam darowana wina za nasze występki. Jednak według jednej z prawd wiary, „Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze”, czyli każdy niegodziwy uczynek,... »

Polecane przedmioty