Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia - strona 12 wypracowanie

  • Konfucjusz - biografia, dzieła, nauki Konfucjusza

    Konfucjusz, właściwie Kong Qiu lub Kongfu-zi (Mistrz Kong), żył na przełomie VI i V w. p.n.e. Urodził się w księstwie Lu w Chinach i był synem zubożałego arystokraty. Miał dziewięć przyrodnich sióstr. Sam pochodził z drugiego małżeństwa swojego ojca – Shulianga He. Niemal od dziecka zarabiał na swoje utrzymanie fizyczną pracą. Żył w... »

  • Koniec świata - jak wyobrażasz sobie koniec świata? Opis

    Motyw końca świata jest często wykorzystywany w wielu filmach, obrazach czy utworach literackich. Większość osób opiera się na wizji Biblijnej, przedstawionej w zapisie widzeń świętego Jana, która niezwykle bogata w symbole i przekazy niejednokrotnie niejasne dla współczesnego odbiorcy. Powoduje to, że każdy człowiek ma włas... »

  • Konkordat a prawa wiernych - rozwiń temat

    Konkordat (słowo pochodzi od łacińskiego concordatus oznaczającego uzgodnienie) jest umową, jaką dane państwo zawiera ze Stolicą Apostolska (papieżem) w kwestii stosunków między tym państwem a Kościołem katolickim funkcjonującym na danym terenie. Konkordat porusza wiele różnych kwestii dotyczących możliwości religijnego życia wie... »

  • Koran - historia, treść, opracowanie, znaczenie. Koran w islamie

    Koran z języka arabskiego oznacza dokładnie „odczyt”, „recytacja” (al.-kur’ an). Jest to najświętszy tekst objawiony, fundament wiary muzułmańskiej. Według legendy wszystkie prawdy w niej zawarte, zostały przekazane Mahometowi przez Archanioła Gabriela z ust samego Boga Allaha. Mahomet miał czterdzieści lat, kiedy... »

  • Kościół - Co znaczy, że Kościół jest „święty, powszechny i apostolski”?

    Jedne z ostatnich słów „Składu apostolskiego” brzmią „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Wszystkie te cechy, które określają zgromadzenie Kościoła, są ze sobą ściśle połączone i stanowią istotę Kościoła. Przekazane zostały one za sprawą Ducha Świętego jako dar.Świętość Kościoła ... »

  • Kościół - czym jest Kościół? Definicja, opis, powstanie. Kościół jako wspólnota ludzi wierzących

    Katechizm definiuje Kościół jako wspólnotę religijną ludzi pochodzącą ze wszystkich narodów świata. Wiąże ich wiara w jednego Boga i wyznanie.Założycielem Kościoła był Jezus Chrystus. Nauczał On swoich apostołów, wprowadzał w tajniki wiary i pokazywał, jak powinni postępować i czym kierować się w życiu. W czasie długi... »

  • Kościół a antykoncepcja - opracowanie tematu

    Kościół katolicki jest wielkim przeciwnikiem antykoncepcji we wszelkiej (nienaturalnej) formie. Jedyną metodą uznawaną przez Kościół jest antykoncepcja naturalna - kalendarzyk małżeński. Nie oznacza to jednak, że Kościół jest przeciwny współżyciu seksualnemu (w małżeństwie). W Księdze Rodzaju czytamy, co Bóg ... »

  • Kościół koptyjski - Kościół katolicki obrządku koptyjskiego - Koptowie. Opracowanie tematu

    Kościół katolicki w obrządku koptyjskim jest jednym z Kościołów wschodnich, którego korzenie znajdują się w Egipcie. Wyodrębnił się po soborze chalcedońskim, który odbył się w roku 451, a jego podstawą doktrynalną stał się monofityzm. Według założeń tej doktryny odrzuca się wiarę w dualną naturę Jezusa Chrystusa, uz... »

  • Kościół marzeń - Jaki jest Kościół Twoich marzeń i co Ty możesz zrobić dla swojej parafii?

    Kościół moich marzeń przede wszystkim powinien składać się z osób wierzących naprawdę, dla których życie zgodne z wolą Bożą jest prawdziwym sensem. Wielu jest bowiem katolików bigotów, którzy jedynie manifestują swoją bogobojność, wiarę, bycie „prawdziwym” wyznawcą. Jednak w praktyce okazuje ... »

  • Królestwo Boże – czym jest królestwo Boże? Definicja, cechy, opis

    Kiedy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i ogłosił Ewangelię Bożą, mówiąc, że czas się wypełnił i Królestwo Boże jest bliskie, dlatego należy się nawracać i wierzyć w dobrą nowinę. Taki zapis znajduje się w Ewangelii wg św. Marka. Dla wypełnienia woli Boga, Jezus zapoczątkował Królestwo niebieskie na ziemi. N... »

  • Królowa Jadwiga - Św. Jadwiga - życiorys, zasługi

    Święta Jadwiga urodziła się trzeciego października 1373 roku. Pochodziła z dynastii Andegawenów, była córką Ludwika Węgierskiego oraz Elżbiety Bośniaczki.Już od najmłodszych lat przyszła królowa Polski była przygotowywana do pełnienia ważnych funkcji politycznych. Obracała się w odpowiednim towarzystwie, sztuki panowania ucz... »

  • Krótka historia papiestwa - opracowanie

    Początki historii papiestwa wiążą się z wyznaczeniem przez Jezusa Chrystusa postaci Piotra na przywódcę chrześcijan. Był to jeden z dwunastu apostołów Syna Bożego, który miał stać się „opoką Kościoła”. Tak też się stało. Piotr stanął na czele Kościoła, który niejako odciął się od pierwszych lat chrześcij... »

  • Krzyż - symbol wiary chrześcijańskiej. Znaczenie krzyża dla chrześcijan - opracowanie

    Krzyż od pokoleń w naszej kulturze uważany jest za symbol męczeństwa i okrutnej śmierci Jezusa Chrystusa. Nie od zawsze jednak symbolizował chrześcijaństwo jako religię. W czasach zamierzchłych był symbolem solarnym i od zawsze towarzyszył jakiemuś wierzeniu. Krzyż jest skrzyżowaniem dwóch prostych linii padających na siebie prostopadle... »

  • Kto jest dla mnie autorytetem i co wnosi w moje życie? Wypracowanie

    Posiadanie własnych autorytetów w sposób dostateczny określa, jakim człowiekiem jesteśmy. Autorytetami są zazwyczaj ludzie, o których dużo się słyszało, którzy zmieniali świat na lepsze swoimi pomysłami, czy czynami. Świat poznał wielu z nich. Byli to między innymi księżna Diana, Matka Teresa z Kalkuty, papież Jan P... »

  • Kultura chrześcijańska - opracowanie i rozwinięcie tematu

    Kultura jest wytworem człowieka, który w swej dynamicznej naturze dążył do ciągłego doskonalenia siebie oraz swego otoczenia. Świat kultury tworzą wszystkie jego wytwory, będące rezultatem jego jednostkowego oraz społecznego działania.   Kultura chrześcijańska jest syntezą kultury religijnej, biblijnej oraz antycznej. Według niej ... »

  • Lamaizm - buddyzm tybetański. Geneza, założenia, doktryna

    Buddyzm tybetański nazywany jest również „lamaizmem”, chociaż nazwa ta odbierana jest raczej negatywnie. Ten rodzaj buddyzmu wyznawany jest przede wszystkim w Tybecie, Syjamie, Korei, Japonii, Kambodży, Birmie oraz Indonezji. Jego korzenie znajdują się jednak w Indiach. Do Tybetu buddyzm przybył w wieku VII. Gwałtowny rozkwit ... »

  • List do Hebrajczyków - opracowanie

    List do Hebrajczyków nie posiada w swoim wstępie formułki, która zawierałaby imiona jego autora oraz adresatów. Różni się od pozostałych listów apostolskich tym, iż nie stanowi on akademickiego wywodu, a ma raczej formę homilii.  Długo trwały spory i kontrowersje związane z nieznanym autorem listu, w ko... »

  • List do przyjaciela - Napisz list do przyjaciela, w którym przekonasz go, że wszystkie przykazania są potrzebne, by czynić nasz świat światem Bożym

    Drogi Michale,piszę do Ciebie w związku z naszą rozmową, która niedawno się odbyła. Podczas niej stwierdziłeś, że nie wszystkie przykazania są potrzebne. Pragnę udowodnić Ci, że każde z nich jest niezbędne, aby uczynić nasz świat światem Bożym.Zacznę od pierwszego przykazania. Jest Ci ono na pewno dobrze znane. Dlaczego jest ono niezbędne... »

  • List św. Pawła do Kolosan. Okoliczności powstania, streszczenie

    Kolosy były miastem małoazjatyckiej prowincji Wielka Frygia. Św. Paweł nigdy doń nie dotarł, przebywał tam natomiast Epafras, uczeń św. Pawła, który założył gminę chrześcijańską. Niestety dotarli do niej także innowiercy, którzy próbowali zniweczyć dzieło Epafrasa, głosząc fałszywe mądrości, niezgodne z nauką Jezusa. Udał si... »

  • Listy św. Jana (1, 2, 3) - streszczenie, opracowanie

    Ponieważ autor tego listu nie podaje ani razu swojego imienia, tradycja chrześcijańska przypisuje autorstwo św. Janowi Ewangeliście. List ten został napisany prawdopodobnie w tym samym czasie co Ewangelia, czyli po roku 90, w Efezie. Adresatami listu są chrześcijanie z Azji Mniejszej, i chociaż św. Jan nie założył tam ani jednej gminy, to żywo... »

  • Litania - co to jest litania? Definicja, historia, rodzaje. Litania loretańska - historia, znaczenie

    Słowo litania pochodzi z języka greckiego, w którym „litania” oznaczało pierwotnie „błaganie”. Współcześnie litanie postrzegane są właśnie jako modlitwy błagalne – mające na celu wyproszenie orędownictwa, pomocy i łask.Początków litanii należy doszukiwać się już w Nowym Testamencie. Ludzie zwrac... »

  • Liturgia słowa - co to jest liturgia słowa? Części, opis, znaczenie

    Liturgia słowa jest drugą z kolei z czterech części, na jakie dzieli się msza święta. Najpierw mamy więc obrzędy wstępne, następnie właśnie liturgię słowa, po niej następuje liturgia eucharystyczna, a na końcu znajdują się obrzędy zakończenia.Liturgia słowa największy nacisk kładzie na Słowo Boże – na Jego zrozumienie przez wiernych i przy... »

  • Loen XIII - Encyklika Rerum novarum. Streszczenie i opracowanie

    Rerum novarum jest encykliką papieża Leona XIII, która została ogłoszona 15. maja 1891 roku. Przyczyną powstania encykliki była reakcja Kościoła Rzymskiego na rosnący wpływ ruchów o podłożu socjalistycznym i komunistycznym wśród katolickich robotników. Papież w swojej encyklice zdecydowanie opowiedział się za chrześci... »

  • Luteranizm - ogólna charakterystyka religii. Geneza, historia i zasady wiary luteranizmu

    Luteranizm to jeden z odłamów chrześcijaństwa, do którego narodzin doprowadziła reformacja. Za jego początek uznaje się rok 1517, kiedy to w Wittenberdze Marcin Luter ogłosił 95 swoich tez. Dokumenty te podejmowały przede wszystkim temat płatnych odpustów. W tym samym roku rozpoczęto budowę Kościoła św. Piotra w Rzymie, a ... »

  • Łaska Boża - co to jest łaska Boża? Jej podział, znaczenie i opis

    Łaska jest darem od Boga, na który nie musimy sobie zasługiwać w sposób specjalny, ale otrzymujemy go, można powiedzieć, „od ręki”. Jest ona dowodem na wielką miłość Bożą i na  pragnienie Stwórcy, abyśmy ciągle doskonalili się w naszych przymiotach duchowych. Dzięki łasce bowiem zbliżamy się do Boga i jesteś... »

  • Łaska uświęcająca - co to jest łaska uświęcająca? Definicja, opis, znaczenie

    Kiedy przychodzimy na świat, obarczeni jesteśmy grzechem pierworodnym powstałym z winy Adama i Ewy, którzy złamali Boże przykazanie i będąc w raju, zerwali owoc z drzewa poznania dobra i zła. My, jako potomkowie prarodziców, mamy udział w ich przewinieniu i jesteśmy obarczeni skutkami ich nieposłuszeństwa. Grzech ten powodował, że ... »

  • Łk 18, 9-14 - Nowy Testament - streszczenie, interpretacja. Komentarz do Pisma Świętego

    Działo się to w trzecim okresie podróży do Jerozolimy. Jezus opowiadał uczniom przypowieści, a wśród nich była ta o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni się pomodlić.  Faryzeusz w cichości ducha dziękował Bogu za to, że nie posiada złych cech, tak jak inni ludzie, w tym celnik modlący się obok. Mó... »

  • Manicheizm - co to jest manicheizm? Definicja, założenia, historia

    Manicheizm to rodzaj religii, której nazwa pochodzi od jej twórcy – Maniego, zwanego także Manicheuszem bądź Manesem. Urodził się on w Persji w III wieku naszej ery  i już od najmłodszych lat przejawiał niezwykłe zdolności. W wieku lat dwunastu miał mieć pierwsze objawienia, które później się powtarzały i b... »

  • Manna z nieba - Zesłanie manny i przepiórek - streszczenie, interpretacja historii biblijnej

    Po opuszczeniu Egiptu Izraelici stanęli przed nowym wyzwaniem – musieli przejść pustynię i dotrzeć do Ziemi Obiecanej. Jako że było ich naprawdę wielu, szybko skończył im się prowiant, a głodni i spragnieni ludzie stawali się coraz bardziej zgryźliwi. Najpierw wyczerpały się zapasy wody, ale wtedy Bóg sprawił, że jedna z sadzawek, ... »

  • Mariawityzm - Mariawici. Opracowanie tematu

    Mariawityzm to ruch wyznaniowy chrześcijan polskich, który narodził się w czasach Królestwa Polskiego - na przełomie XIX i XX wieku. Podstawą jego działań było objawienie nazywane Dziełem Bożego Miłosierdzia, którego doświadczyła siostra Maria Franciszka Kozłowska. Zakonnica podjęła się misji odnowy i uzdrowienia duchowień... »

Polecane przedmioty