Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia - strona 18 wypracowanie

  • Prześladowanie pierwszych chrześcijan - Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. Opracowanie

    Chrześcijanie byli prześladowani niemal od początku istnienia pierwszych wspólnot. Zaczęły się one tworzyć już za życia Jezusa, ale najwięcej ludzi zrzeszało się jako wyznawcy nowej wiary już po śmierci Mesjasza. Wyznawcy chrześcijaństwa rośli w siłę, ich liczba stopniowo powiększała się. Dla instytucji państwowych stawali się oni zagroże... »

  • Przypowieści biblijne - Napisz własną przypowieść o tematyce religijnej

    W Hebronie znajdowała się niegdyś niewielka, ale doskonale zaopatrzona w manuskrypty biblioteka. W jej murach schronienie znajdował pewien młody chłopak. Jego marzeniem było zdobyć cała wiedzę świata, by móc jak najlepiej oddawać cześć Bogu.Rodzina chłopaka żyła z niewielkiego gospodarstwa. Ojciec zajmował się hodowlą i uprawą, natomiast ... »

  • Rachunek sumienia - co to jest rachunek sumienia? Znaczenie, funkcja. Rachunek sumienia przed spowiedzią

    W religii katolickiej rachunek sumienia to jeden z warunków sakramentu pokuty i pojednania. Jest to refleksja moralna nad własnym życiem, postępowaniem, działaniem. Rachunek sumienia stanowi pierwszy, fundamentalny warunek tak zwanej dobrej spowiedzi. Dzięki niemu człowiek jest w stanie zastanowić się, jak do tej pory się zachowywał i cz... »

  • Reinkarnacja - definicja, znaczenie, charakterystyka

    Wiara w reinkarnację występuje w wielu religiach na całym świecie. Szczególnie ważna jest ona w buddyzmie i hinduizmie, ale na jej temat wypowiadali się uczniowie kościołów chrześcijańskich, katolickich, islamskich i wielu innych. Reinkarnacja jako zjawisko religijne jest powszechnie znane i od dawien dawna budzi wiele kontrowers... »

  • Religia - co to jest religia? Definicja, opis, rodzaje i podział religii

    Religia jest zjawiskiem społecznym zakreślonym na skalę światową. W różnych rejonach świata ludzie różnych ras wyznają różne systemy religijne. Nie ma więc w tym zjawisku jednorodności. Bardzo trudno zdefiniować religię jako konkretne zjawisko o konkretnym charakterze. Cechą charakterystyczną i wspólną dla wszystkic... »

  • Religia w szkole - co myślisz o nauczaniu religii w szkole? Dlaczego?

    Myślę, że nauczanie religii w szkole powinno przyjąć nieco inny kształt, który odpowiadałby wszystkim, zarówno prowadzącemu, jak i uczniom. Mam na myśli takie lekcje tego przedmiotu, które nie tylko poruszałyby problemy religii katolickiej czy szerzej chrześcijaństwa, a skupiały się również na poznaniu innych wyznań... »

  • Religia: buddyzm - geneza, charakterystyka, założenia. Opis głównych zasad buddyzmu

    Buddyzm wyrósł na bazie filozofii proroka imieniem Budda (tzn. „przebudzony”, „oświecony”), choć znany jest też pod innymi imionami: Siddhartha, Gautama Tathagata, Sakjamuni. Młodość spędził on na dworze władcy Sakjów, swojego ojca – Śuddhodany. Od dzieciństwa mieszkał w domu urządzonym z przepychem. N... »

  • Religia: chrześcijaństwo - geneza, zasady, symbole. Ogólna charakterystyka chrześcijaństwa

    Chrześcijaństwo powstało już w pierwszej połowie wieku I. Symbolem tejże religii jest ryba („Ichtys” – co oznacza dokładnie „Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel”). Około roku 1054 doszło do poważnego rozłamu i w taki sposób powstała wielka schizma wschodnia. Rezultatem podziału było powstanie Kościoła prawosław... »

  • Religia: hinduizm - geneza, charakterystyka, święta. Opis głównych zasad hinduizmu

    Hinduizm jest religią niezwykle różnorodną, a jej podstawy powstawały w czterech okresach: w epoce wedyjskiej (1200-800 p.n.e.), epoce bramińskiej (800-500 p.n.e.) w epoce antybramińskich systemów religijno-filozoficznych (ok. 500 p.n.e.) i epoce hinduizmu (II w p.n.e.– IX n.e.). Hinduizm jest religią przede wszystkim teren&o... »

  • Religia: islam - zasady, cechy, geneza. Opis głównych prawd wiary islamu

    „Islam” z języka arabskiego dokładnie oznacza „oddanie się Bogu”. Przyjąć islam jest bardzo łatwo – wystarczy wypowiedzieć formułę „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem” (jest to tak zwana szahada – wyznanie wiary). Religia ta liczy sobie ponad 1,2 miliarda wyznawcó... »

  • Religia: judaizm - doktryna, cechy, główne założenia. Ogólny opis judaizmu

    Za twórcę i największego proroka judaizmu uważa się Mojżesza, który wyprowadził Izraelitów z niewoli egipskiej. Od Jahwe (Boga) otrzymał on dwie kamienne tablice z przykazaniami, których wszyscy Żydzi mieli przestrzegać. Tablice te nazwano Dekalogiem. Powstanie judaizmu datuje się na około X wiek p.n.e (czasy panowani... »

  • Religia: katolicyzm - charakterystyka, doktryna, założenia. Opis głównych zasad katolicyzmu

    Katolicyzm odnosi się przede wszystkim do Kościoła rzymskiego. Z greckiego „katolikos” oznacza „powszechny”, „wspólny”. Kościoły w obrębie tej wiary dzielimy na historycznie związane z Rzymem oraz unickie. Dużą uwagę zwraca się tu na postać świętego Piotra – najważniejszego z apostołów Jezu... »

  • Religia: prawosławie - charakterystyka, doktryna, historia. Opis głównych zasad prawosławia

    Prawosławie to nic innego jako chrześcijaństwo charakterystyczne dla wschodniej części dawnego Cesarstwa Rzymskiego. Wiara ta czerpie z antycznego chrześcijaństwa, z dziejów apostolskich. „Prawosławie” to „właściwy sąd”, „prawowierność”. Znakiem rozpoznawczym tejże religii jest charakterystyczny krzyż p... »

  • Religia: protestantyzm - cechy, święta, doktryna. Opis głównych zasad protestantyzmu

    Powstanie protestantyzmu wiąże się z głębokim kryzysem w Kościele zachodnim oraz z okresem reformacji, który rozgorzał przy niebagatelnym udziale Marcina Lutra. Przede wszystkim zgłaszał on sprzeciw wobec popularnej w tamtych czasach sprzedaży odpustów oraz wobec Kościoła, który jako instytucja religijna nie funkcjonowała zb... »

  • Religia: szintoizm - co to jest szintoizm? Założyciel, święta, obrzędy, zasady

    Szintoizm jest religią narodową w Japonii. Jej cechą charakterystyczną jest politeizm. Z ziem japońskich wyparła wcześniejszy manaizm. Na samym początku istniała wiara w trzech bogów, jednak z czasem robiło się ich coraz więcej, aż ich grono urosło do licznego panteonu. Najważniejsi spośród nich to para Izanagi (Mąż Który ... »

  • Religie Afryki - opracowanie tematu

    Islam - na terenach afrykańskich islam nazywany jest „czarnym islamem”. Bierze się to stąd, że przesiąkła ona tradycyjnymi wierzeniami plemiennymi i ludowymi, wymieszała się z nimi i w tej zniekształconej formie nadal tam panuje. Islam jest wyznaniem narodowym w wielu krajach Afryki, między innymi w: Senegalu, Nigerii, Czadzie, Kat... »

  • Religie Azji - opracowanie tematu

    Niewątpliwie Azja jest kontynentem najbardziej zróżnicowanym pod względem wyznawanych wiar. Nie ma tu żadnej jednolitości. Azjatów można nazwać wielką, kolorową mozaiką, bo właściwie na tym kontynencie występują niemal wszystkie najważniejsze wiary współczesnego świata. Azjaci wierzą zarówno w nowoczesne ruchy relig... »

  • Religie monoteistyczne i politeistyczne - porównanie, opis, przykłady

    We współczesnym świecie, pomimo wszystko, pod względem ilości, dominują religie i wierzenia monoteistyczne. Główną różnicą pomiędzy obydwoma rodzajami jest oczywiście wiara w jednego (monoteizm) lub w wielu (politeizm) bogów jednocześnie. Najpopularniejszymi religiami monoteistycznymi są przede wszystkim: islam, chr... »

  • Rodzice i dzieci - Jakie obowiązki mają dzieci wobec rodziców, a jakie rodzice wobec dzieci według chrześcijaństwa?

    Więź między rodzicami a dziećmi to coś szczególnego. Z perspektywy religii chrześcijańskiej rodzice, dając życie dzieciom, są współuczestnikami dzieła stworzenia. Następnie muszą wziąć na siebie obowiązek wychowania dziecka w wierze, wpojenia mu należytych wartości i ukształtowania jego charakteru. Jest to misja niezwykle trudna, t... »

  • Rok liturgiczny - co to jest rok liturgiczny? Okresy, podział, opis

    Rok liturgiczny w Kościele to umowny podział roku ze względu na pewne okresy, obrzędy i uroczystości religijne. Rok liturgiczny występuje również w innych religiach.Tradycja Kościoła katolickiego stworzyła własny rok liturgiczny, na który składają się następujące okresy: okres adwentu, okres Narodzenia Pańskiego, okres zwykły, Wiel... »

  • Różaniec - jak odmawiać różaniec? Historia, tajemnice różańca. Opis

    Różaniec to kontemplacyjna modlitwa do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Matki Boskiej, odmawiana na specjalnym sznurku z odpowiednią liczbą paciorków. Pełna modlitwa różańcowa składa się z czterech części, w których rozważa się życie, nauczanie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa oraz obecność Maryi w wybranych moment... »

  • Różaniec - Tajemnice różańca. Rozważania, opis

    Różaniec jest to modlitwa, dzięki której możemy w szczególny sposób rozważać obecność Maryi w życiu i działalności Jezusa Chrystusa. Przechodząc przez kolejne dziesiątki różańca, wspominamy różne etapy Maryi i Jej Syna na drodze od Zwiastowania, aż po koronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi. M... »

  • Rozgrzeszenie - kiedy ksiądz może udzielić rozgrzeszenia, a kiedy nie może?

    Indywidualna, integralna spowiedź i rozgrzeszenie są jedynym sposobem, przez który wierni mogą dostąpić pojednania z Bogiem oraz Kościołem, chyba że zwolnieni mogą być od tego poprzez niemożliwość fizyczną albo moralną. Spowiedź jest nazywana sakramentem przebaczenia, ponieważ poprzez sakramentalne rozgrzeszenie wypowiadane słowami dus... »

  • Rozwój duchowy człowieka wierzącego - czym jest, na czym może polegać? Wypracowanie

    Duchowość jest sferą, w której człowiek zadaje sobie pytanie po co żyje, kim jest. Jest to szczególna sfera, ponieważ człowiek może zapytać się o swoja własną tajemnicę z perspektywy ontologicznej. Duchowość zaczyna się wtedy, gdy człowiek wznosi się ponad ciało i psychikę. Bez duchowości nie może być mowy o wolności, bo nie możn... »

  • Rzeź niewiniątek - geneza wyrażenia, znaczenie współczesne. Interpretacja

    „Rzeź niewiniątek” to dzisiaj termin, z jakim najczęściej można spotkać się w szkole. Kiedy jakiś nauczyciel zrobi sprawdzian, którego nie zdaje większość uczniów, często mówią oni: „to była prawdziwa rzeź niewiniątek”. Wyrażenie związane jest z Biblią i dotyczy wydarzeń mających miejsce bezpośrednio ... »

  • Sakrament pojednania - potrzeba czy przeżytek? Wypracowanie

    Sakrament pojednania jest sakramentem budzącym wiele kontrowersji. Trudnym jest dla człowieka wyznanie swoich grzechów przed księdzem, który, mimo iż jest wysłannikiem Boga powołanym, aby móc odpuścić winy, nadal jest człowiekiem. Niejednej spowiedzi towarzyszy głęboki wstyd wynikający nie tyle z oczywistego żalu za grzech... »

  • Sakramenty: bierzmowanie - czym jest bierzmowanie? Definicja, opis, znaczenie bierzmowania

    Bierzmowanie jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. W tradycji Kościoła katolickiego przyjmuje się go w wieku kilkunastu lat, ponieważ człowiek jest wówczas wystarczający dojrzały, by podjąć się nowych wyzwań duchowych. Celem bierzmowania jest przekazanie wierzącemu Ducha Świętego. Dzięki Niemu człowiek umacnia się w swojej w... »

  • Sakramenty: chrzest święty - co to jest chrzest święty? Znaczenie, opis

    Chrzest święty to jeden z siedmiu sakramentów uznawanych przez Kościół katolicki. Jest to pierwsza łaska, jaką człowiek otrzymuje po narodzinach od Boga.Chrzest jest najważniejszym sakramentem, ponieważ umożliwia nam przyłączenie się do wspólnoty Kościoła katolickiego. Każdy człowiek skażony jest grzechem pierworodnym, kt&oa... »

  • Sakramenty: kapłaństwo - czym jest kapłaństwo? Definicja, opis

    Kapłaństwo jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask niepowtarzalnych, ponieważ święcenia można przyjąć tylko raz w życiu i w teorii mają być one dożywotnie. Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje sakrament kapłaństwa jako otrzymanie łaski uświęcania. Oznacza to, że kapłan będzie posiadał moc udzielania innym ludziom ... »

  • Sakramenty: małżeństwo - co to jest małżeństwo? Definicja, funkcje, historia. Małżeństwo jako sakrament

    Małżeństwo jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. W teorii sakrament ten powinien być udzielany tylko raz w życiu, jednak Kościół katolicki dopuszcza jego ponowne przyjęcie. Drugi raz małżeństwo może bowiem zawrzeć wdowiec lub wdowa.W Kościele katolickim sakrament małżeństwa rozumiany jest jako związek mężczyzny i kobiety. To ... »

Polecane przedmioty