Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia - strona 19 wypracowanie

  • Sakramenty: namaszczenie chorych - co to jest namaszczenie chorych? Skutki, obrzęd, definicja

    Namaszczenie chorych jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask powtarzalnych, ponieważ można go przyjmować (w zależności od potrzeby) kilkakrotnie.Sakrament ten udzielany jest przez kapłana osobom poważnie chorym, często też umierającym. Jeżeli choroba grozi śmiercią, każdy człowiek ma prawo do otrzymania takiej łaski. Mo... »

  • Sakramenty: sakrament eucharystii - czym jest eucharystia? Definicja, historia, znaczenie

    Sakrament komunii świętej inaczej też zwany jest eucharystią. Jest to jeden z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask powtarzalnych, ponieważ komunię możemy przyjmować wiele razy w ciągu całego życia.W religii katolickiej eucharystia stanowi swoiste uczczenie ostatniej wieczerzy, którą Jezus spożył wraz ze swoimi apostołami. W... »

  • Sakramenty: sakrament pojednania i sakrament pokuty. Warunki, opis

    Sakrament pokuty i pojednania jest jednym z sakramentów świętych. Zalicza się on do grupy łask powtarzalnych, ponieważ w ciągu życia można go otrzymać wiele razy.Podstawy teologiczne sakramentu pokuty zawarte są w Piśmie Świętym, a mianowicie w Ewangelii według św. Jana. Znajduje się tam fragment, w którym opisane jest, jak Jezus p... »

  • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (Kraków) - opis, podstawowe informacje

    Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach znajduje się w Krakowie. To ogromny i piękny budynek będący miejscem pielgrzymek dla wielu wierzących. Spowodowane jest to znajdującym się tam grobem siostry Faustyny Kowalskiej, która to stała się osobą szerzącą cześć dla Bożego Miłosierdzia. Znana jest jako przekazicielka koronki do Miłos... »

  • Satanizm - co to jest satanizm? Definicja, opis, historia

    Satanizm już samą swoją nazwą wzbudza postrach i trwogę. Jest to kult Szatana przejawiający się w czczeniu go jako swojego stworzyciela i pana. Satanizm ma charakter sekciarski, niemniej jednak bardzo szybko zyskuje sobie gorących zwolenników na całym świecie.  Podobnie jak religia boska, tak i „religia szatańska” swoi... »

  • Scholastyka - co to jest scholastyka? Definicja, filozofia. Scholastyka w średniowieczu

    Początków scholastyki należy dopatrywać się w czasach św. Anzelma z Canterbury (ok. 1033-1109). Jej naturę w dużym stopniu oddają wypowiedziane przez niego słowa: „fides quaerens intellectum” – „wiara szukająca zrozumienia”. Ten etap w rozwoju filozofii chrześcijańskiej wiąże się właśnie z rozumową pró... »

  • Sekta Niebo - opis, charakterystyka, założenia

    Sektą Niebo był nazywany Zbór Chrześcijański Leczenia Duchem Bożym, obecnie nieistniejąca wspólnota wyznaniowa działająca na terenie Polski od 1990 roku. Założycielem był Bogdan Kacmajor, a jej siedziba znajdowała się w Majdanie Kozłowieckim w ogromnej willi.  Miała ona założenia silnie destrukcyjne, wyznawcy byli ślepo pod... »

  • Sekty - bahaici - opis, charakterystyka, założenia

    Bahaizm to ruch religijny, łączący w swoim nauczaniu elementy islamu, judaizmu i chrześcijaństwa oraz babizmu. Funkcjonują trzy podstawowe zasady, które stanowią fundament nauk i doktryny bahaickiej: jedność Boga, jedność religii oraz jedność ludzkości. Bóg co kilka lat objawia swoją wolę poprzez boskich nauczycieli, który... »

  • Sekty - New Age - opis, charakterystyka, założenia

    „Nowa Era”, czyli New Age to ruch światopoglądowy, który powstał w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych XX wieku. W Europie pojawił się w 1985 roku. Jest nazywany nową religią, religią przyszłości, nową orientacją, ideologią, filozofią życia.  New Age stanowi połączenie idei różnych sekt. Proponuje si... »

  • Sekty - rodzaje, zagrożenia, cechy. Sekty religijne na świecie - przykłady i opis

    Na świecie istnieje wiele sekt religijnych, które próbują wypełnić rzekome luki w religiach własnymi ideami. Są to grupy niebezpieczne, wykorzystujące technikę tzw. prania mózgu do werbowania kolejnych wyznawców, często samotnych i zagubionych – z jednej strony – z drugiej – zamożnych. Niejednokrotni... »

  • Sekty - Ruch Raeliański - opis, charakterystyka, założenia

    Ruch Raeliański to sekta o charakterze ufologicznym. Została zarejestrowana w 1999 roku przez francuskiego dziennikarza sportowego C. Vorilhon. Twierdził on, że od początku lat siedemdziesiątych spotykał się z istotami pozaziemskimi oraz bywał na ich statkach kosmicznych oraz planecie. Od momentu spotkania francuski dziennikarz, mąż i ojciec d... »

  • Sekty religijne - Sekty w Polsce - nazwy, rodzaje, opis

    W Polsce, jak w każdym innym kraju, funkcjonuje wiele rozmaitych ruchów religijnych oraz sekt. Najwięcej z nich w naszym kraju pojawiło się w latach 70., jeszcze za czasów PRL. Czasy transformacji państwa komunistycznego w państwo wolne sprzyjały powstawaniu nowych grup o charakterze religijnym. Same władze nie wyrażały żadnej chęc... »

  • Sens cierpienia w życiu człowieka - Chrześcijański sens cierpienia - opracowanie

    Cierpienie stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Zapewne każdy człowiek zna te chwile, w których słońce radości chowa się za ciemnymi chmurami. Najczęściej zadajemy wtedy pytanie o sens dotykającego nas bólu. Przecież wszyscy chcielibyśmy, by nasze życie było spokojne i pełne radości, a także – celowe. Słownik języka ... »

  • Sens życia - jaki jest sens życia człowieka w perspektywie biblijnej? Opracowanie

    Biblia jako „księga nad księgami” organizuje w sobie wiele różnorodnych wątków tematycznych. Znajdziemy tam odpowiedzi na różnorakie pytania, gdyż Stary i Nowy Testament mają charakter nie tylko religijny, ale i filozoficzny, moralno-etyczny i psychologiczny. Pojawiają się w niej również rozważania i prz... »

  • Sens życia według Księgi Koheleta - opracowanie

    „Vanitas vanitatum, et omnia vanitas”, czyli „marność nad marnościami i wszystko marność” to słowa w pełni odzwierciedlające przesłanie całej biblijnej Księgi Koheleta. Księga ta poświęcona jest zagadnieniu sensu o znaczenia życia ludzkiego. Biblia zadaje pytania i daje odpowiedzi na pytanie, czym jest życie ludzkie, ja... »

  • Ślady Bożej obecności, sprawiedliwości i miłosierdzia na świecie - gdzie je widać? Wypracowanie

    Ślady Bożej obecności widoczne są na całym świecie. Pomimo, iż panuje tyle wojen i wciąż jesteśmy świadkami ludzkiego cierpienia, rozpaczy i niezawinionego nieszczęścia. Tymczasem jesteśmy także obserwatorami zdarzeń, które jednoznacznie dokumentują istnienie Boga oraz jego sprawiedliwości i miłosierdzia. Nie tak dużo trzeba, aby się o ... »

  • Śluby zakonne - czystości, ubóstwa, posłuszeństwa. Zdefiniuj i scharakteryzuj, podaj ich znaczenie

    Śluby zakonne dotyczą duchownych zgromadzonych w zakonach, a składają się z trzech przyrzeczeń: czystości, ubóstwa oraz posłuszeństwa. Śluby zakonne to inaczej rady ewangeliczne, ponieważ ich źródłem jest Ewangelia. Ich sensem jest naśladowanie Jezusa Chrystusa, który przez życie szedł w czystości, pokorze i ubóstwi... »

  • Sobór - co to jest sobór? Definicja, opis, przykłady soborów

    Zwyczaj zwoływania soborów istnieje od II wieku naszej ery i zachował się prawie we wszystkich kościołach chrześcijańskiego świata. Sobór jest kościelnym zgromadzeniem, którego skład uczestników oraz kompetencje zmieniały się w zależności od czasu i miejsca, w  których się odbywał.Każdy sobór skupia... »

  • Sobór nicejski I - postanowienia, znaczenie. Opracowanie

    Sobór Nicejski I był jednym ze zgromadzeń starożytności i pierwszym soborem powszechnym. Miał miejsce w 325 roku. Na zaproszenie cesarza Konstantyna Wielkiego przybyli do Nicei wszyscy metropolici cesarstwa. Liczba zebranych osiągnęła 250 lub nawet 300 duchownych. Ze świata Zachodu były dwie lub trzy osoby. Obrady toczyły się w pałacu ces... »

  • Sobór trydencki - postanowienia i reformy. Opracowanie

    Sobór Trydencki odbywał się w latach 1545-1563. Był to wielki sobór reformatorski. Sejm w Norymberdze wypowiedział się za soborem, który byłby wolny, powszechny i chrześcijański. Postulowano o sobór bez obecności papieża oraz jego przedstawicieli, a za to zwołany przez cesarza, z możliwością uczestnictwa osób ś... »

  • Stary Testament - Apokryfy Starego Testamentu - opracowanie

    W religii katolickiej do ksiąg Starego Testamentu zaliczanych jest 46 tekstów. Mniej, bo zaledwie 39, uznawanych jest w protestantyzmie i judaizmie. Natomiast prawosławie akceptuje od 50 do 53 ksiąg. Różnice te spowodowane są kwestią apokryfów, za które uważana jest część tekstów powstałych jeszcze przed narodz... »

  • Stary Testament - Jakub i Ezaw - streszczenie, opracowanie historii biblijnej

    O historii Jakuba i Ezawa czytamy w II części Księgi Rodzaju (25, 19). Jest to opowieść o dwóch braciach i ich długiej drodze ku Bogu i wzajemnemu pojednaniu.Jakub i Ezaw byli synami Izaaka oraz Rebeki. Kobieta była niepłodna, ale modlitwy do Boga w końcu przyniosły jej i jej mężowi upragnione potomstwo. Jednak kiedy Rebeka była w stanie ... »

  • Stary Testament - Kain i Abel - streszczenie, opracowanie. Historia Kaina i Abla

    O historii Kaina i Abla dowiadujemy się z pierwszej księgi Starego Testamentu, a mianowicie – z Księgi Rodzaju (4,1–4,17). Kain i Abel byli synami Adama i Ewy. Kobieta najpierw urodziła Kaina, następnie na świat przyszedł Abel. Para cieszyła się z potomstwa i uważało je za dar od Boga. Gdy młodzieńcy podrośli, każdy z nich musiał sp... »

  • Stary Testament - Księga Estery - streszczenie, opracowanie

    Księga Estery jest jedną z ksiąg historycznych wchodzących w skład Starego Testamentu. Jej powstanie datuje się dzisiaj na okres hellenistyczny, czyli III-II w. p.n.e., natomiast nie ma pewności co do jej autorstwa. Księga tytuł zawdzięcza postaci głównej bohaterki – Izraelitki Estery. Wraz ze swoim opiekunem – Mardocheuszem (... »

  • Stary Testament - Księga Hioba - opracowanie, interpretacja, problematyka księgi biblijnej

    Życie ludzkie nie jest wolne od cierpienia. Mamy z nim do czynienia niemal w każdej chwili. Czasem zastanawiamy się, jaka jest jego przyczyna, czasem pragniemy tylko tego, by już minęło. Z tym samym problemem ludzie borykają się od zawsze, a dowodem tego może być olbrzymia liczba rozmaitych tekstów kultury, w których to cierpienie ... »

  • Stary Testament - Księga Hioba - streszczenie i podstawowe informacje o Księdze Hioba

    Księga Hioba jest jednym z najważniejszych i najszerzej komentowanych tekstów, które weszły w skład Starego Testamentu. Określenie dokładnej daty jej powstania oraz autora jest kwestią problematyczną. Tradycja orzeka na ten temat, iż Księga ta powstała za czasów Mojżesza, który miałby także być jej autorem. Natomiast ... »

  • Stary Testament - Księga Izajasza - streszczenie, opracowanie

    Księga Izajasza należy do najważniejszych i najbardziej znaczących tekstów prorockich, które wchodzą w skład Starego Testamentu. Nazwa księgi pochodzi od proroka Izajasza – żyjącego w Judzie, w okresie od 765 do 701 r. p.n.e.  Zgodnie z Tradycją, obowiązuje przekonanie o tym, że autorem całego tekstu był właśnie wspomnia... »

  • Stary Testament - Księga Jeremiasza - streszczenie, opracowanie

    Księga Jeremiasza to jedna z ksiąg prorockich, które znalazły się pośród tekstów Starego Testamentu. Jej powstanie datowane jest na VI w. p.n.e., a przypisuje się je Jeremiaszowi – jednemu z czterech większych proroków, działającemu przez ok. 40 lat, do 585 r. p.n.e.Tekst Księgi Jeremiasza można podzielić na trz... »

  • Stary Testament - Księga Jozuego - streszczenie, opracowanie

    Księga Jozuego należy do pism Starego Testamentu. Jest szóstą w kolejności księgą. Stanowi kontynuację poprzednich, a zwłaszcza – Księgi Powtórzonego Prawa.Księga Jozuego zbudowana jest z trzech części. Pierwsza część obejmuje rozdziały od 1 do 12, druga od 13 do 19, natomiast trzecia część – rozdziały od 20 do 24.Część... »

  • Stary Testament - Księga Kapłańska - streszczenie, opracowanie

    Księga Kapłańska to trzecia z kolei Księgą Mojżeszową. Wchodzi ona w skład pism Starego Testamentu.Księga Kapłańska jest bardzo ważna w Tradycji Kościoła oraz funkcjonowaniu duchowieństwa. Porusza bowiem problematykę zachowań, które łączą się z wielbieniem Boga oraz kwestie wielu praktyk religijnych. Jako że przodownikami tych zagadnień s... »

Polecane przedmioty