JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Religia - strona 17 wypracowanie
-
Podwyższenie Krzyża Pańskiego - Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego - geneza, opis, definicja
Święto Podwyższenia Krzyża nie jest być może tak popularne jak Święto Trzech Króli czy Boże Narodzenie, ale jest nie mniej ważne i ma podobnie długą tradycje. Jest obchodzone od ok. IV wieku i choć teraz ma miejsce 14. września, wcześniej celebrowano je także 3. maja, choć w innej formie; było to bowiem Święto Odnalezienia Krzyża Świętego... »
-
Pokora (chrześcijańska) - co to jest pokora? Definicja, opis, funkcje
Święty Paweł w Liście do Filipian pisał, by mieć w sobie pokorę, która jest związana z miłością zarówno do Boga, jak i innych ludzi. Kwintesencją pokory jest naśladowanie w postępowaniu Jezusa Chrystusa, która swym życiem pokazał, że Jego pokora była niezwykłą cnotą. Jezus uniżył sam siebie, przez co pokora stała się dzie... »
-
Pomazaniec Boży, Mesjasz - co oznacza „Mesjasz”? Definicja, znaczenie. Mesjasz w Biblii
Zarówno określenie Mesjasz, jak i Pomazaniec odnoszą się do podobnej godności nadawanej bardzo ważnym personom. Na początku termin ten dotyczył osób, które były „pomazane”, a więc namaszczone olejem. Takim zaszczytem obdarzani byli kapłani, prorocy bądź królowie, którzy sprawowali władzę, mając błog... »
-
Pontyfikat Jana Pawła II - charakterystyka, opis, ocena pontyfikatu Jana Pawła II
Karol Wojtyła został wybrany na papieża 22 października 1978 roku. Jego pontyfikat trwał ponad dwadzieścia sześć lat.Papież Jan Paweł II uważany jest za jednego z najwspanialszych i najlepszych przywódców religijnych w historii Kościoła. Jego pontyfikat nastawiony był przede wszystkim na ludzi, których papież kochał całym se... »
-
Popielec - Środa Popielcowa - co to jest Środa Popielcowa? Historia, post, obrzędy
Środę Popielcową w dawnej Polsce nazywaną Wstępną Środą. Było tak dlatego, ponieważ wtedy rozpoczyna się czterdziestodniowy okres (nie są wliczane do niego niedziele) Wielkiego Postu. Jako że Niedziela Wielkanocna jest świętem ruchomym, również Popielec ma taki właśnie charakter. Trzeba także zaznaczyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu z... »
-
Post - czemu służy? Po co nakładać na siebie ograniczenia, skoro życie i tak nas nie rozpieszcza? Wypracowanie
Post może być formą wewnętrznej pokuty chrześcijańskiej. Pismo Święte oraz Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy, wśród których obok jałmużny i modlitwy znajduje się właśnie post. W takim kontekście post wyraża nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i bliźnich. Post może w tym sensie by... »
-
Postacie biblijne - napisz, z którą z postaci biblijnych chciałbyś się zaprzyjaźnić i dlaczego? Wypracowanie
W Biblii zostało opisanych wiele postaci o rozmaitych historiach i cechach charakteru. Każda z nich jest ważna, aby przekazać prawdy o ludzkim życiu, o tym, jak wieść je zgodnie z nauką Kościoła. Poprzez swoje postawy ukazują, jak powinien postępować człowiek wierzący w przeróżnych sytuacjach, które mogą go spotkać. Każda z postaci... »
-
Postacie biblijne: Abraham - życiorys, charakterystyka. Historia Abrahama
Terach w wieku 70 lat spłodził trzech synów – Abrama, Nachora i Harana. Gdy przyszedł czas, Abram wziął sobie za żonę kobietę o imieniu Saraj, która okazała się być bezpłodna. Abram wraz z Saraj, ojcem i bratankiem Lotem udali się do Kannanu, jednak po drodze osiedlili się w Charanie, gdzie Terach zmarł w wieku 205 lat.Pewneg... »
-
Postacie biblijne: Jozue, syn Nuna - życiorys, opis
Biblijny syn Nuna, wywodził się z plemienia Efraima. Na świat przyszedł w Egipcie, a jego pierwsze imię brzmiało Ozeasz. Imię Jozue (co oznacza z hebrajskiego: „Bóg jest Zbawieniem”) nadał mu Mojżesz.Rola Jozuego w historii zbawienia jest niezwykle istotna. Podczas ucieczki z Kraju Faraona był on najbardziej oddanym i wiernym ... »
-
Postacie biblijne: król Dawid - życiorys
Obraz życia Dawida znajduje się w części Pierwszej Księgi Samulea, w całej Drugiej Księdze Samuela oraz na początku Pierwszej Księgi Królewskiej (1 Sm 16 - 31; 2 Sm 1 - 24; 1 Kr 1 - 2). Bóg w jednym z ośmiu synów Jessego z Betlejem upatrzył sobie króla. Początkowo był on giermkiem króla Saula, grą na c... »
-
Postacie biblijne: Łazarz - znaczenie, życiorys. Wskrzeszenie Łazarza - opis
Betania była małym miasteczkiem, które leżało w pobliżu Jerozolimy (przy południowo-wschodnim zboczu Góry Oliwnej). Jezus, wraz z uczniami, często odwiedzał to miejsce, gdyż był bardzo zaprzyjaźniony z jedną z rodzin tam mieszkających – Łazarzem i jego dwiema siostrami: Marią i Martą.Według Ewangelii przyjaciel Jezusa należał... »
-
Postacie biblijne: Samson - historia, życiorys, charakterystyka. Samson i Dalila
Samson jest jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych. Jego historię odnajdujemy w Starym Testamencie, między innymi w Księdze Sędziów (13, 1).Narodziny Samsona zostały zapowiedziane przez Jahwe. Bóg zesłał anioła do pewnej bezdzietnej rodziny. Powiedział, iż wkrótce urodzi im się dziecko, które w przyszłości wyz... »
-
Postacie biblijne: św. Elżbieta - życiorys, patronat
Święta Elżbieta jest postacią z Nowego Testamentu, o której wspomina w swej Ewangelii św. Łukasz.Żyła ona za czasów władcy Judei, Heroda. Pochodziła z rodu Aarona, była krewną Maryi matki Jezusa, a jej mężem był kapłan Zachariasz. Oboje żyli jako dobrzy i sprawiedliwi ludzie, przestrzegając przykazań Bożych. Nie mieli potomka, poni... »
-
Postacie biblijne: św. Jan Chrzciciel - życiorys, patronat
Jan Chrzciciel urodził się w Judei między rokiem 6 a 2 p.n.e. Według tradycji przyszedł na świat w Ain Karim jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Był krewnym Jezusa Chrystusa. Gdy był młodzieńcem, udał się na pustynię i tam podjął życie ascety. Na przełomie 28 i 29 roku nad Jordanem w okolicach Jerycha rozpoczął publiczn... »
-
Postacie biblijne: św. Józef - życiorys, patronat
Święty Józef był mężem i oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny oraz opiekunem Jezusa. Wywodził z rodu Dawida, ale mimo wysokiego pochodzenia nie posiadał majątku. Utrzymywał rodzinę dzięki pracy jako stolarz i cieśla. Gdy był zaręczony z Marią, przyszło mu zmierzyć się z wielką tajemnicą cudownego poczęcia. Wówczas Józef p... »
-
Postacie biblijne: Zachariasz - życiorys, znaczenie, historia
Bóg posłał przed Mesjaszem wielu ludzi, którzy mieli zapowiadać przyjście Zbawiciela. Ich narodzinom często towarzyszyły cuda, co miało stanowić podkreślenie wielkiej roli, jaką w swoim planie zbawienia widział dla nich Stwórca.Zachariasz był kapłanem odznaczającym się wielką wiarą i doskonale wypełniającym swoje obowiązki. ... »
-
Prawda i kłamstwo - Dlaczego i czy warto mówić prawdę? Wypracowanie
Jedną z zasad, które każdy człowiek powinien przestrzegać, jest mówienie prawdy. Ludzie bardzo często mijają się z prawdą, ponieważ z różnych powodów nie chcą, by wyszła ona na jaw.Prawda jest tym, na czym powinny opierać się wszystkie racje międzyludzkie, zarówno te z najbliższymi ludźmi, jak i te formalne. Ba... »
-
Prawo kanoniczne - nieważność małżeństwa. Kiedy można unieważnić małżeństwo kościele? Powody
Kościół jako instytucja religijna nieustannie kładzie naciska na to, aby małżeństwo było wyborem świadomym, przemyślanym, ponieważ rozwód jest w Kościele katolickim niemożliwy, zakazany przez Biblię a także sobory watykańskie. Małżeństwa unieważnia się tylko i wyłącznie w szczególnych przypadkach na podstawie niezbitych do... »
-
Prawosławie - Pascha. Co to jest Pascha? Definicja, znaczenie, przebieg
Pascha to w liturgii prawosławnej odpowiednik rzymskokatolickiej Wielkanocy, odnosi się więc do Zmartwychwstania Pańskiego i nazywana jest „Woskresenie” lub też „Anastasis”.Obchodzenie tej uroczystości rozpoczyna się w cerkwiach w Wielką Sobotę i gromadzi tłumy wiernych. O północy odprawiana jest tzw. „Połuno... »
-
Prawosławie w Polsce - opracowanie tematu
Według wielu źródeł historycznych i literackich, Polska po raz pierwszy zetknęła się z religią prawosławia w średniowieczu (w pierwszej jego fazie). Znajdziemy wzmianki o tym w „Żywocie Metodego” lub „Rocznikach Kapituły Krakowskiej”. Związane to było z pojawieniem się na ziemiach polskich misjonarzy z Czech - Cy... »
-
Prezbiterium - co to jest prezbiterium? Defnicja, opis, historia
Prezbiterium to termin wywodzący się z architektury sakralnej. Oznacza część kościoła, która przeznaczona jest dla duchowieństwa i służby liturgicznej. Jak łatwo się domyślić, to właśnie tam stoi kapłan przewodniczący mszy świętej i tam dokonuje się cud przemiany wina i chleba w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Natomiast sama nazwa pochodzi... »
-
Prorocy Starego Testamentu i prorocy Nowego Testamentu - opracowanie
Do starotestamentowych proroków należą: Jozue, Izajasz, Jeremiasz, Ezechiel, Nahuma, Jonasz, Joel, Abdiasz, Zachariasz, Malachiasz. Ich słowa spisane są w księgach zwanych profetycznymi. Jozue - został wybrany na zastępcę Mojżesza po jego śmierci. Bóg nakazał mu poprowadzić i wprowadzić naród wybrany do Ziemi Obiecanej - ... »
-
Prorok Jonasz - życiorys, proroctwa
Życie hebrajskiego proroka ukazane jest w starotestamentowej Księdze Jonasza, która wśród ksiąg prorockich jest jedyną, która nie zawiera mów, upomnień i wyroczni. Bóg nakazał Jonaszowi udać się do Niniwy, by przestrzec jej mieszkańców przed gniewem Bożym, za nieprawości jakich się dopuszczali. ... »
-
Protestantyzm - święta. Opis najważniejszych świąt dla wyznawców protestantyzmu
Boże Narodzenie - obchodzone jest przez protestantów w tym samym czasie, co u katolików i w dość podobny sposób. Protestanci ustrajają na wigilię choinki (chociaż nie wszyscy), śpiewają kolędy, a także celebrują ten dzień uroczystą rodzinną kolacją. Najważniejszą różnicą pomiędzy katolicyzmem a protestantyzmem w tej... »
-
Protestantyzm a katolicyzm - porównanie (różnice, podobieństwa)
Protestantyzm i katolicyzm mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż są to właściwie wiary powstałe na bazie tej samej, głoszonej przez Jezusa Chrystusa, nauce. Obie są religiami monoteistycznymi, propagujące wiarę w jednego Boga – Stwórcę świata. Więcej je zatem łączy, niż dzieli.Protestantyzm powstał o wiele później niż kat... »
-
Protestantyzm na świecie i w Polsce - opracowanie tematu
Protestantyzm nie jest aż tak popularną religią, jak katolicyzm, czy islam, jednak również zajmuje ważną pozycję wśród najważniejszych religii monoteistycznych całego świata. Występuje niemal na wszystkich kontynentach, choć w niewielu krajach. Najbardziej znany jest w Europie, bo i swoje źródło bierze z europejskiego kraj... »
-
Przebaczenie - definicja, wyjaśnienie. Przebaczenie w Biblii
Słowa wypowiadane podczas Modlitwy Pańskiej: „[…] odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” są swoistą definicją przebaczenia – odpuszczenie win tym, którzy w jakiś sposób zawinili przeciwko nam oraz wybaczenie przez Boga grzechów, które my popełniliśmy.Grzech to obraza B... »
-
Przebaczenie, obowiązek przebaczenia - dlaczego mamy przebaczac innym? Opracowanie tematu
Nie jest łatwo wierzyć, kochać, niełatwo jest także przebaczać. Chociaż podobno obowiązkiem każdego chrześcijanina jest wybaczanie krzywd, które wyrządził nam bliźni. No właśnie, obowiązek. Nie do końca mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem, ponieważ przebaczenie, podobnie jak inne uczucia, mają być szczere, prawdziwe, powinny płynąć z głę... »
-
Przebieg mszy świętej - Postawy i gesty w liturgii - opracowanie szczegółowe
Liturgia w Kościele katolickim nie składa się tylko ze słów. Może dzisiaj niewiele osób sobie to uświadamia, ale wiele gestów i postaw, które w świątyni przyjmowane są przez wiernych i kapłanów, ma swoją niezwykle ważną symboliczną wymowę. Zwykło się wyróżniać pięć postaw liturgicznych oraz dziesięć tako... »
-
Przepis na godne życie - Przedstaw i uzasadnij wybór wartości, jakie powinny się z nim wiązać
Pan Bóg obdarował ludzi łaską życia. To, w jaki sposób zostanie ono przeżyte, zależy wyłącznie od człowieka, ponieważ wraz z życiem otrzymał dar wolnej woli, dzięki której może samodzielnie dokonywać wyboru drogi. Aby życie człowieka można było nazwać godnym, musi on cechować się postępowaniem pełnym najlepszych wartości.... »