Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

WOS - strona 48 wypracowanie

  • Tożsamość etniczna a tożsamość narodowa - porównanie i charakterystyka pojęć

    W szerokim znaczeniu pojęcie tożsamości oznacza równość z czymś, utożsamienie. Zajmując się stosunkiem człowieka do państwa i narodu, zawężamy pojęcie tożsamości do dwóch aspektów – tożsamości etnicznej i tożsamości narodowej, które wyrażają kolejno: utożsamienie się z określoną grupą etniczną i utożsamienie się... »

  • Tożsamość narodowa - definicja, charakterystyka, przykłady

    Każdy człowiek ma określoną tożsamość. Jest to grupa wyobrażeń i przemyśleń, uczuć i wspomnień, które odnoszą się do samej jednostki i kształtują własny jej obraz. W rozwoju tożsamości pojedynczego człowieka dużą rolę odgrywają grupy – jednostka rozwija swój własny obraz, porównując się, zgadzając lub nie ze wzorcami p... »

  • Tożsamość narodowa a globalizacja - wpływ globalizacji na nasze życie. Opracowanie

    Globalizacja jest złożonym procesem, którego rozpoczęcie datuje się na lata 80. XX wieku. Mimo około trzech dekad istnienia, zdążyła ona wyraźnie zmienić obraz współczesnego świata – wpłynąć na gospodarkę, ale też na kulturę i społeczeństwa. Globalizacja odgrywa także istotną rolę w polityce – dotychczasowe kompetencje ... »

  • Traktat Amsterdamski - postanowienia, znaczenie, cele

    Traktat Amsterdamski (ang. Amsterdam Treat) jest aktem prawa pierwotnego Unii Europejskiej podpisany 2 października 1997 r. w Amsterdamie, w Holandii. Wszedł w życie 1 maja 1999 r. Z założenia traktat miał dostosować inne akty prawne w obliczu zbliżającego się poszerzenia Unii. Mimo daleko idących wniosków i założeń traktat amsterdamski... »

  • Traktat lizboński - postanowienia, zmiany, charakterystyka

    Traktat lizboński jest traktatem międzynarodowym podpisanym 13 grudnia 2007 r. w Lizbonie. Wprowadził on wiele istotnych zmian w organizacji Unii Europejskiej. Wszedł on w życie 1 grudnia 2009 r. Geneza traktatu jest dosyć skomplikowana a zarazem jasna - przede wszystkim państwom członkowskim chodziło o ujednolicenie praw na terenie Unii. Rozp... »

  • Transformacja gospodarcza w Polsce - charakterystyka

    Transformacja gospodarcza w Polsce jest związana ze zmianą ustrojową kraju. Polska po II wojnie światowej znalazła się w strefie wpływów radzieckich i komunistycznych. Komuniści realizowali politykę socjalistyczną, która w gospodarce oznaczała centralne zarządzanie. Główną zasadą ustroju gospodarczego PRL była tzw. własnoś... »

  • Transformacja ustrojowa w Polsce - charakterystyka

    W 1945 r. zakończyła się II wojna światowa i świat został podzielony na dwie strefy wpływów - radziecką i amerykańską. Polska znalazła się w strefie wpływów radzieckich, gdzie realizowano ściśle wytyczoną politykę socjalistyczną. Ustrojem była demokracja ludowa, Rzeczpospolita Ludowa.  Transformacja ustrojowa w Polsce rozpo... »

  • Trockizm - założenia, charakterystyka, definicja

    Trockizm jest ideologia społeczno-polityczna, która powstała za sprawą Lwa Trockiego, działacza bolszewickiego w ZSRR. Po śmierci Lenina po władzę w ZSRR sięgnęły dwie czołowe postaci – Trocki i Stalin.Założenia trockizmu były jasne, podstawową zasadą była tzw. permanentna rewolucja, która stała w opozycji do stalinowskiej wi... »

  • Trójkąt Weimarski - cele, historia, zadania

    Trójkąt Weimarski to międzynarodowa organizacja utworzona przez przywódców trzech państwa (stąd „trójkąt”) – Polski, Niemiec oraz Francji. Poprawna i oficjalna nazwa instytucji brzmi: Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej.Ugrupowanie to zostało powołane do życia w roku 199... »

  • Trójpodział władzy - Trójpodział władzy w Polsce. Historia, charakterystyka

    Trójpodział władzy to idea francuskiego wybitnego przedstawiciela nurtu liberalizmu, Karola Monteskiusza, opowiadający się za koniecznością rozdzielenia trzech podstawowych sfer władzy od siebie. Filozof snuł rozważania w zgodzie z oświeceniowymi koncepcjami, które postulowały usprawnienie i ulepszenie życia jednostki w ujęciu filo... »

  • Trybunał Konstytucyjny - orzeczenia, skład, kompetencje. Trybunał Konstytucyjny w Polsce

    Trybunał Konstytucyjny (w skrócie TK) to polski organ wymiaru sprawiedliwości rozpatrujący sprawy konstytucyjne. Ustanowiony został na mocy Ustawy z 26 marca 1982 o zmianie Konstytucji PRL, natomiast faktycznie powstał trzy lata później. W 1986 roku rozpoczął swoją działalność. Jest jednym z najważniejszych gwarantów praworz... »

  • Trybunał Sprawiedliwości - Polska. Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości - opracowanie

    Trybunał Sprawiedliwości (ang. court of justice) jest jednym z trzech głównych organów sądowych Unii Europejskiej. Został on powołany za sprawą traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w tzw, traktacie lizbońskim z 1 grudnia 2009 r. Za siedzibę Trybunału uważa się Luksemburg, gdzie znajduje się mgłówny budynek. Trybunał... »

  • Trybunał Stanu - kompetencje Trybunału Stanu. Charakterystyka

    Trybunał Stanu to organ, którego zadaniem jest pociągnięcie do odpowiedzialności osób zajmujących najwyższe stanowiska państwowe w związku z naruszeniem przez nie ustawy zasadniczej lub aktów prawnych niższego rzędu. Zaznaczyć należy, że dotyczy to wyłącznie spraw dotyczących naruszeń związanych z wykonywanym stanowiskiem.... »

  • Typy przywództwa - charakterystyka

    Typy przywództwa wyróżniamy ze względu na rodzaj stanowiska, które dana osoba zajmuje lub organizacji, której przewodzi. Możemy wyróżnić więc 3 główne kategorie typów przywództwa (tutaj – politycznego ): partyjne, prezydenckie i rządowe. W przywództwie partyjnym przywódc... »

  • Tyrania - definicja, opis, przykłady

    Tyrania (gr. tyrannis - „władza jednostki”) - forma rządów wywodząca się ze starożytnych, greckich miast-państw, występująca głównie w VII i VI w. p.n.e., w okresie przejściowym między arystokracją a demokracją. Później funkcjonowała jako synonim władzy nieprawej.  W starożytnej Grecji miała charakter prz... »

  • UA - Unia Afrykańska - działania, cele, organy

    Unia Afrykańska (nazwa skrótowa UA) to bardzo ważna międzynarodowa organizacja, która obejmuje wszystkie państwa afrykańskie (jedynie Maroko nie wchodzi w składa Unii). Ta jednostka organizacyjna odegrała niezwykle ważną rolę w integrowania państw afrykańskich oraz miała niebagatelny wpływa na ich rozwój.Unia Afrykańska zost... »

  • Ubezwłasnowolnienie - definicja, opis, przykłady

    Ubezwłasnowolnieniem określa się pozbawienie zdolności do podejmowania czynności prawnych osobę fizyczną. Sytuacja taka zachodzi w następstwie wyroku sadu.  W Polsce ubezwłasnowolnienie regulowane jest przez ustawę kodeks cywilny.Rozstrzyganiem spraw związanych z ubezwłasnowolnieniem zajmuje się sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszk... »

  • Uchwała - definicja, opis, przykłady

    Uchwała jest aktem woli i aktem normatywnym zazwyczaj samorządu terytorialnego lub innej instytucji politycznej. Uchwała oznacza zajęcie przez ciało kolegialne pewnego stanowiska w określonej sprawie.  Wyróżniamy uchwały nominacyjne, normatywne, deklaratywne, ratyfikujące. Uchwały są normami prawnymi i są wydawane m.in. przez Sejm... »

  • UDEAC - Unia Celna i Gospodarcza Afryki Środkowej - cele, zadania, opis

    Unia Celna i Gospodarcza Afryki Środkowej - zwana też Unią Celną i Ekonomiczną Afryki Centralnej (franc. Union Douaniere et Economique de l’Afrique Centrale - UDEAC) - afrykańska organizacja międzynarodowa.  Została utworzona w 1964 r. z inicjatywy Gabonu. W jej skład weszły początkowo 4 państwa Afryki Centralnej: Czad, Gabon, Kong... »

  • UE - Historia Unii Europejskiej - powstanie Unii Europejskiej

    Idee zjednoczenia Europy były znane i propagowane już w starożytności. Gorącym jej zwolennikiem był Kościół katolicki, który uważał, że wszyscy chrześcijanie powinni zjednoczyć się w celu walki z niewiernymi. Imperium stworzone przez Karola Wielkiego było jednym z zaczątków tworzenia wspólnej Europy. Święte Cesarstwo... »

  • Układ z Schengen - członkowie, geneza, treść

    Układ z Schengen to oficjalna nazwa porozumienia między państwami europejskimi, dotyczącego swobodnego przekraczania granic.Geneza układu sięga roku 1984, kiedy to Francja podpisała umowę z RFN. Zapewniała ona obustronne usunięcie trudności w zakresie przekraczania granic przez ich obywateli. Umowa dotyczyła przechodzenia przez przejścia granicz... »

  • Układ z Schengen - Układ z Schengen a bezpieczeństwo wewnętrzne w Unii - opracowanie tematu

    Układ podpisany w Schengen zagwarantował swobodne przekraczanie granic obywatelom wszystkich państw członkowskich UE. Pojawiło się wówczas pytania, czy to aby na pewno bezpieczne? Brak kontroli na granicy wiązał się z ogromnym ryzykiem, mógł bowiem zachwiać stan bezpieczeństwa Europy. Jednak – teoretycznie – państwa czł... »

  • Umowa społeczna - John Locke - charakterystyka poglądów

    Teoria umowy społecznej pochodzi już ze starożytności. Zajmowali się nią np. Platon, Cyceron i św. Augustyn, w średniowieczu zaś William Ockham czy Mikołaj z Kuzy, a następnie – myśliciele epoki Oświecenia. Jednym z nich był John Locke, angielski filozof i pisarz polityczny (1632–1704), przedstawiciel nurtu empirycznego. Napisał m... »

  • Umowa społeczna - Thomas Hobbes - charakterystyka poglądów

    Umowa społeczna - pojęcie z zakresu filozofii politycznej i społecznej mówiące o genezie istnienia państwa i społeczeństwa. Jest wynikiem niezależnej umowy pomiędzy jednostkami tworzącymi społeczeństwo lub między nimi i władcą państwa, ponieważ – każda legalna władza państwowa musi pochodzić ze zgody społecznej. Teoria umowy społe... »

  • UNESCO - cele, działalność, funkcje. Opis

    UNESCO, czyli - w nieco złożonej formie - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury - to wyspecjalizowana część strukturalna ONZ. Z główne zadanie UNESCO uznało promowanie międzynarodowej kooperacji w dziedzinach takich jak: kultura, szkolnictwo i nauka. Na szeroką skalę zajmuje się również walką o ... »

  • UNESCO - geneza, historia, członkowie

    UNESCO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) - jedna z wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, której nadrzędnym celem jest wspieranie ponadnarodowej współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i... »

  • Unia Ekonomiczna Krajów Beneluxu - historia, cele, funkcjonowanie

    Benelux (lub Beneluks) to określenie trzech sąsiadujących ze sobą krajów Europejskich, położonych między Francją i Niemcami: Belgi, Holandii oraz Luksemburga. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw. Be – od Belgii, Ne – od innego określenia Holandii, Nederlandów, ostatnie Lux – od Luxemburga. Benelux ... »

  • Unia Europejska - Budżet UE - zasady ustalania budżetu UE

    Budżet Unii Europejskiej tworzony jest w oparciu o osiem zasad.Pierwszą z nich jest zasada powszechności. Druga dotyczy dokładności oraz jedności budżetu, zgodnie z którą wszystkie wydatki oraz dochody muszą być zawarte w jednym dokumencie, natomiast planowane wydatki nie mogą przekraczać planowanych dochodów.  Trzecia zasada ... »

  • Unia Europejska - Fundusz Spójności - data powstania, cele, projekty

    Fundusz Spójności to jeden z instrumentów Unii Europejskiej. Ma on charakter ekonomiczno-polityczny, a jego zarządcą jest Komisja Europejska. Często mylony jest on z funduszami strukturalnymi, jednak są one zupełnie odmiennym instrumentem.Powstanie Funduszu zostało uchwalone w Traktacie z Maastricht, natomiast jego istnienie przypi... »

  • Unia Europejska - Fundusze strukturalne - definicja, rodzaje, korzyści

    Fundusze strukturalne to należące do Unii Europejskiej instrumenty o charakterze finansowym, których główną funkcją jest wpływanie na gospodarki państw członkowskich. Mają na celu dogłębną modernizację i restrukturyzację tych gospodarek, prowadzącą do wyrównania poziomu, a co za tym idzie – do pełnej integracji. Począ... »

Polecane przedmioty