JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
WOS - strona 50 wypracowanie
-
Utopia, idealne państwo - Utopia według Tomasza Morusa. Opracowanie
Utopia jest pewnego rodzaju pomysłem, wizją lepszego społeczeństwa, bardziej sprawiedliwego ustroju. Pierwsze utopie powstawały już w starożytności (np. „Państwo” Platona), jednak jako gatunek literacki utopia najbardziej upowszechniła się w okresie renesansu. Jednym z twórców literackiej utopii był Tomasz Morus (Thomas... »
-
Vacatio legis - definicja, znaczenie, przykłady
Termin vacatio legis pochodzi z języka łacińskiego w którym oznacza tyle co „próżnowanie, oczekiwanie ustawy, prawa”. Oznacza on czas jaki istnieje miedzy wejściem w życie danego aktu prawnego (nazywanego inaczej promulgacji) a chwilą jego publikacji. Vacatio legis ustanowiono w celu umożliwieniu wszystkim zaintereso... »
-
Vaclav Klaus - biografia, życiorys
Vaclav Klaus to czeski polityk, prezydent Czech, były premier i minister finansów Czechosłowacji. Urodził się 19 czerwca 1941 roku w Pradze, w której spędził całą swoją młodość. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego. Następnie, rozpoczął studia we Włoszech (1966) oraz w Stanach Zjednoczonych (1969). Po stu... »
-
Vaclav Klaus - prezydent Czech - charakterystyka prezydentury
Vaclav Klaus jest prezydentem Czech od lutego 2003 roku. W drodze do sukcesu pokonał senator Jarosławę Moserovą oraz premiera Czech – Milosza Zemana (profesora praskiego Uniwersytetu Karola Jana Sokola). W lutym 2008 roku został ponowie wybrany na kolejną kadencję – w czwartej turze głosowania. Do wyborów startował ró... »
-
Valdas Adamkus - biografia, życiorys
Valdas Adamkus to litewski polityk, który urodził się 3 listopada 1926 roku w Kownie. Był prezydentem Litwy w okresie 1998–2003 oraz od 2004–2009. Prezydent pochodzi z rodziny urzędniczej. Wychował się w Kownie, gdzie uczęszczał do gimnazjum pod znaczącą nazwą „Świt”. Ojciec Adamkusa był założycielem szkoł... »
-
Warstwa społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady
Warstwa społeczna to pewien wynik podziału społeczeństwa dokonany pod względem określonych wcześniej kryteriów. Autorem wprowadzenia terminu warstwy do nauk społecznych jest Max Weber, który obserwując społeczeństwo niemieckie przełomu XIX i XX wieku, wyróżnił kilka różniących się grup – właśnie warstw społeczny... »
-
Warstwy społeczne - czynniki wyznaczające warstwy społeczne. Opracowanie
Warstwy społeczne to pojęcie, które zostało wprowadzone do socjologii przez Maxa Webera. Oznaczają one klasy, grupy ludzi, którzy żyją na podobnych zasadach, warunkach i stanowią wspólnotę, którą łączą obyczaje i tradycja. Warstwy społeczne odznaczają się pewną podobną formą stylu życia itd. Kształtowanie się... »
-
Wartość - Wartości społeczne - definicja, opis, przykłady
Wartość to pewna rzecz (niekoniecznie materialna), do której warto dążyć – wartości społeczne to tym samym wartości, do których osiągnięcia (posiadania) zmierzają całe grupy społeczne, są one wspólne dla danego społeczeństwa. Poszczególne wartości układają się w systemy wartości, czyli hierarchiczny układ wartoś... »
-
Wewnątrzsterowność i zewnątrzsterowność - charakterystyka, przykłady
Wewnątrzsterowność i zewnątrzsterowność to pewne cechy osobowości człowieka, wskazujące na główne źródła jego zachowań. Wewnątrzsterowność odnosi się do motywacji określonych zachowań – człowiek wewnątrzsterowny świadomie dokonuje wyborów i decyduje o swoim stylu życia. Zewnątrzsterowność to przeciwieństwo samodzielneg... »
-
WHO - Światowa Organizacja Zdrowia - cele, zadania, funkcje. Opis
WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, wchodzi w skład ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych). Wszelkie jej działania mają na celu ochronę zdrowia ludzi na całym świecie. Podstawowym zadaniem WHO jest pojęta w jak najszerszym sensie i w ogólnoświatowym wymiarze - ochrona zdrowia. Zdrowie zaś, konstytucja organizacji określa j... »
-
WHO - Światowa Organizacja Zdrowia - geneza, historia, członkowie
WHO - Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization) - jedna z wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmująca się ochroną zdrowia w skali globu. Ochrona zdrowia w sensie ponadnarodowym zainteresowano się już w połowie XIX w. Wówczas, miały miejsce pierwsze międzynarodowe konferencje sanitarn... »
-
Większość bezwzględna - definicja, charakterystyka, przykłady, funkcjonowanie w Polsce
Jednym ze sposób podejmowania decyzji, dokonywania wyboru spośród różnych rozwiązań, jest metoda głosowania z zastosowaniem zasady większości bezwzględnej, nazywanej inaczej większością absolutną. W większości bezwzględnej liczba głosów oddanych za danym wnioskiem musi być większa od sumy głosów wstrzymuj... »
-
Większość bezwzględna - definicja, opis, przykłady
Jednym ze sposób podejmowania decyzji o danym wyborze spośród różnych rozwiązań jest metoda głosowania z zastosowaniem zasady większości bezwzględnej, nazywanej też inaczej większością absolutną.W większości bezwzględnej liczba głosów oddanych za danym wnioskiem musi być większa od sumy głosów wstrzymujących si... »
-
Większość kwalifikowana - definicja, charakterystyka, przykłady
Większość kwalifikowana to jeden ze sposobów podejmowania decyzji w sytuacji głosowania. Wykorzystywana jest zazwyczaj w głosowaniach o dużym znaczeniu.W przypadku większości kwalifikowanej poza kryterium opowiedzenia się większości głosujących za danym wnioskiem wprowadzone jest dodatkowe kryterium określające ile dokładnie musi wynosić ... »
-
Większość kwalifikowana - definicja, opis, przykłady
Większość kwalifikowania to jeden ze sposobów podejmowania decyzji w sytuacji głosowania. Wykorzystywana jest ona zazwyczaj w głosowaniach o dużym znaczeniu. W przypadku większości kwalifikowanej poza kryterium opowiedzenia się większości głosujących za danym wnioskiem, wprowadzone jest dodatkowe kryterium określające, ile dokładnie musi... »
-
Większość zwykła - definicja, charakterystyka
Większość zwykła (nazywana też większością względną) jest jednym ze sposobów podejmowania decyzji za pośrednictwem głosowania. Uznaje się, iż większość zwykła jest najprostszym sposobem głosowania. W celu przegłosowania jakiegoś wniosku liczba osób opowiadających się za danym rozwiązaniem musi być większa od głosów prz... »
-
Większość zwykła - definicja, opis, przykłady
Większość zwykła (nazywana też większością względną) jest jednym ze sposobów podejmowania decyzji za pośrednictwem głosowania. Uznaje się, iż większość zwykła jest najprostszym sposobem głosowania. By dany wniosek został przegłosowany, liczba osób opowiadających się za danym rozwiązaniem musi być większa od głosów sprzeciw.... »
-
Wielka Brytania - Partie polityczne w Wielkiej Brytanii. Opracowanie
Wielka Brytania, a w zasadzie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jest państwem unitarnym za stolicą w Londynie. Głową państwa jest królowa – obecnie Elżbieta II. Ustrój Wielkiej Brytanii to monarchia parlamentarna z dwuizbowym parlamentem, dzielącym się na Izbę Gmin i Izbę Lordó... »
-
Wielożeństwo - definicja, charakterystyka
Wielożeństwo, inaczej poligynia, jest przykładem poligamii i oznacza małżeństwo jednego mężczyzny z wieloma kobietami. Zjawisko przeciwne, małżeństwo kobiety z kilkoma mężczyznami, nazywa się poliandrią. W pewnych regionach świata (Tybet) występowało również tzw. wielomałżeństwo polegające na związku kilku kobiet z kilkoma mężczyznami. W... »
-
Więź społeczna, więzi społeczne - rodzaje, definicja, przykłady
Więzi społeczne to pewien sposób określenia stosunków między jednostkami, instytucjami, organizacjami. Powstanie więzi społecznej między poszczególnymi podmiotami i np. utworzenie grupy wpływa na przedłużenie trwania danej grupy. Istnienie więzi odróżnia także grupy i kręgi społeczne od nietrwałych – i czę... »
-
Wigowie i torysi - charakterystyka, porównanie
Zarówno wigowie, jak i torysi są ugrupowaniami politycznymi, które funkcjonowały w Anglii w XVII w. Obie frakcje reprezentowały zgoła odmienne interesy społeczne. Wigowie zwani Whig Party, reprezentowali interesy protestanckie, domagali się tolerancji i swobód obywatelskich, które pozwalały na budowie r&oacut... »
-
Wiktor Janukowycz - biografia, życiorys
Wiktor Janukowycz to ukraiński polityk, premier Ukrainy, przywódca Partii Regionów oraz obecny prezydent Ukrainy. Urodził się 9 lipca 1950 roku w Jenakijewem. Jego przodkowie byli Polakami. Wychowywał się w rodzinie robotniczej, ojciec był maszynistą, a matka pielęgniarką. W młodym wieku został sierotą i był wychowywany przez ba... »
-
Wiktor Juszczenko - biografia, życiorys
Wiktor Juszczenko to ukraiński polityk, prezydent Ukrainy w okresie 2005–2010. Urodził się 23 lutego 1954 roku w Chorużiwce. Jego ojciec był żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie pracował jako nauczyciel. Matka była również nauczycielką fizyki i matematyki. Żona Juszczenki pracowała w Białym Domu i Departamencie Stanu USA.&n... »
-
Wiktor Juszczenko - prezydent Ukrainy. Charakterystyka prezydentury Wiktora Juszczenki
Wiktor Juszczenko został prezydentem Ukrainy w 2005 roku. W pierwszej turze wyborów uzyskał poparcie ugrupowań wchodzących w skład Naszej Ukrainy, m.in. Ukraińskiej Partii Ludowej, Ludowego Ruchu Ukrainy, Partii Solidarności i Bloku Julii Tymoszenko. Konkurentem Juszczenki był Wiktor Janukowycz, który miał duże poparcie ów... »
-
Władza - legitymizacja władzy - definicja, charakterystyka
W ogólnym ujęciu legitymizacja to uprawomocnienie jakiejś instytucji publicznej. Według innej definicji legitymizacja to sytuacja w której organy władzy funkcjonują w przekonaniu o prawnym ukonstytuowaniu swoich rządów. Legitymizacja jest silnie związana ze społeczeństwem. To właśnie ono dokonuje zbiorowej akc... »
-
Władza - władza a panowanie. Porównanie
Zarówno władza jak i panowanie stanowią pewną formę podporządkowania woli. Władza, w potocznym rozumieniu, oznacza możliwość wpływania na społeczność i rządzenia, zdolność do narzucania swojej woli innym. Pojęcia władzy używa się w odniesieniu do bardzo wielu rodzajów podległości osobom bądź instytucjom. To, co składa się na... »
-
Władza - władza a polityka. Porównanie
Politykę przeważnie wiąże się w z władzą. Wg jednej z definicji, polityka jest planowanym i zorganizowanym dążeniem do zdobycia władzy i utrzymania jej, a dążeniu temu odpowiadają określone ludzkie działania. Podobnie, opisywał politykę niemiecki socjolog Max Weber (1864-1920). Inaczej natomiast widział ją Niccolo Machiavelli (1469-1527... »
-
Władza - władza a przywództwo. Porównanie
Władza, pojęcie z zakresu politologii i socjologii, definiowana jest najczęściej jako stosunek społeczny pomiędzy dwiema jednostkami, między dwiema grupami albo między jednostką i grupą. Polega na możności oddziaływania, w sposób trwały i sformalizowany, na zachowania lub postawy drugiej strony, i posiada środki pozwalające kontrolować ... »
-
Władza - władza a zarządzanie. Porównanie
Zarówno władza jak i zarządzanie stanowią pewną formę podporządkowania woli. Władza, w potocznym rozumieniu, oznacza możliwość wpływania na społeczność i rządzenia, zdolność do narzucania swojej woli innym. Pojęcia władzy używa się w odniesieniu do bardzo wielu rodzajów podległości osobom bądź instytucjom. To, co składa się na po... »
-
Władza - władza administracyjna. Definicja, opis, przykłady
Władza administracyjna - (łac. administrare - „być pomocnym”, „ciągle usługiwać”) regulowana prawem działalność na rzecz realizacji interesu publicznego przez wyznaczone podmioty, instytucje i organy. Obejmuje wszelkie sprawy należące do zadań administracji publicznej, a zatem wszystkie te, które nie podlegają wł... »