Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Bartłomiej (Apostoł) - życiorys, patronat

Święty Bartłomiej przyszedł na świat w Kanie Galilejskiej. W Piśmie Świętym wymieniany jest przez ewangelistów synoptycznych, m.in. św. Jan Ewangelista, ale i wielu uczonych w Biblii twierdzi, że Bartłomieja można utożsamić z Natanaelem, którego do Jezusa przyprowadził św. Filip.

Św. Bartłomiej Apostoł został powołany przez Jezusa na jednego z dwunastu apostołów. Wówczas Jezus powiedział o nim: „To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”. Na kartach Nowego Testamentu występuje Bartłomiej nad Jeziorem Galilejskim, gdy uczniom ukazał się zmartwychwstały Chrystus.

Według Euzebiusza i innych starożytnych pisarzy święty głosił Ewangelię w najbardziej barbarzyńskich krajach Wschodu i dotarł aż do Indii. Według relacji Euzebiusza, kiedy św. Panten pojechał w III wieku do Indii, znalazł tam dowody wiedzy o Jezusie. Pokazano mu egzemplarze ewangelii w języku hebrajskim, które pozostawił Bartłomiej.

Święty Jan Chryzostom relacjonuje, że Święty Bartłomiej przyniósł wiarę ludom Likaonii. Według świętego Grzegorza z Tones ostatnim obszarem działalności apostoła była  Mezopotamia, gdzie poniósł śmierć męczeńską, głosząc wiarę w miejscu składania ofiar bożkom. Niektórzy uważają, że został obdarty ze skóry, według innych – ukrzyżowano go.

Relikwie Bartłomieja znajdują się w Rzymie w kościele św. Bartłomieja, który został zbudowany na wyspie na Tybrze. Dniem poświęconym apostołowi jest 24 sierpnia. Bartłomiej jest patronem m.in Frankfurtu nad Menem, Maastricht, Armenii oraz introligatorów, rybaków, rzeźników.

W ikonografii ukazywany jest w długiej tunice przepasanej paskiem, niekiedy jako dobrze zbudowany mężczyzna. Czasem przedstawiany ze ściągniętą z niego skórą. Atrybuty Bartłomieja to np. nóż, księga.

Podobne wypracowania do Św. Bartłomiej (Apostoł) - życiorys, patronat