Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - historia, cuda, symbolika. Opis obrazu

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zwany inaczej Czarną Madonną znajduje się w jasnogórskim klasztorze. Jego pochodzenie i czas powstania nie jest znany, jednakże legenda głosi, iż został on namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę w miejscu, w którym Jezus spożywał Ostatnią Wieczerzę, czyli w wieczerniku. Ikona opuściła Jerozolimę dzięki cesarzowej Helenie, która odwiedziła ten kraj i na pamiątkę od wiernych otrzymała obraz Matki Boskiej. 

Przez bardzo długi czas, ponad pięć wieków, ikona znajdowała się w Konstantynopolu, w cesarskiej kaplicy, następnie została przewieziona na Ruś, na zamek w Bełzie, gdzie zasłynęła licznymi cudami, a jednym z nich była obrona zamku przed Tatarami. Książę Władysław, licząc na opatrzność Matki Boskiej, wystawił jej obraz na miejskiej ścianie przed zamkiem, wtedy jedna z tatarskich strzał trafiła w ikonę, na której od tego czasu - jak głosi legenda- zostały ślady krwi. Niedługo potem zrobiło się bardzo mglisto i najeźdźcy zmuszeni zostali do przerwania ataku i wycofania się. Poczytywano oczywiście za cud, który dokonał obraz Matki Boskiej, która podobno w sennym widzeniu sama nakazała księciu przenieść ikonę na Jasną Górę do Częstochowy. Tak też się stało, a w 1382 roku książę Władysław założył na Jasnej Górze klasztor, a obrazem opiekowali się Paulini. Kiedy kilkadziesiąt lat później na klasztor napadli husyci, po raz kolejny dokonał się cud. Otóż kiedy najeźdźcy wraz z łupami i obrazem chcieli opuścić klasztor, jakaś niewidzialna siła zatrzymała konie, wóz z obrazem nie był w stanie się ruszyć. 

Kiedy kilka wieków później, szwedzki król Karol X Gustaw poniósł klęskę pod Jasną Górą, przypisywano temu wydarzeniu kolejny cud, dokonany przez cudowny obraz Matki Boskiej. 

8 września 1717 roku biskup chełmski Krzysztof Andrzej Jan Szembek, dokonał koronacji obrazu koronami papieskimi, otrzymawszy uprzednio zgodę papieża Klemensa XI. W 1909 roku skradziono korony, jednak rok później dokonano ponownej koronacji obrazu koronami , które ofiarował papież Pius X. Obowiązywały one do 2005 roku, kiedy nałożono na niego nowe korony, podarowane przez Jana Pawła II. 

Obraz jest otoczony szczególnym kultem zarówno wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, jak i prawosławnego. W 1931 Pius XI zatwierdził dzień 26 sierpnia jako święto ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej natomiast w tradycji Kościoła prawosławnego święto Częstochowskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 6 marca.

Podobne wypracowania do Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - historia, cuda, symbolika. Opis obrazu