Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - historia, cuda, symbolika. Opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zwany inaczej Czarną Madonną znajduje się w jasnogórskim klasztorze. Jego pochodzenie i czas powstania nie jest znany, jednakże legenda głosi, iż został on namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę w miejscu, w którym Jezus spożywał Ostatnią Wieczerzę, czyli w wieczerniku. Ikona opuściła Jerozolimę dzięki cesarzowej Helenie, która odwiedziła ten kraj i na pamiątkę od wiernych otrzymała obraz Matki Boskiej. 

Przez bardzo długi czas, ponad pięć wieków, ikona znajdowała się w Konstantynopolu, w cesarskiej kaplicy, następnie została przewieziona na Ruś, na zamek w Bełzie, gdzie zasłynęła licznymi cudami, a jednym z nich była obrona zamku przed Tatarami. Książę Władysław, licząc na opatrzność Matki Boskiej, wystawił jej obraz na miejskiej ścianie przed zamkiem, wtedy jedna z tatarskich strzał trafiła w ikonę, na której od tego czasu - jak głosi legenda- zostały ślady krwi. Niedługo potem zrobiło się bardzo mglisto i najeźdźcy zmuszeni zostali do przerwania ataku i wycofania się. Poczytywano oczywiście za cud, który dokonał obraz Matki Boskiej, która podobno w sennym widzeniu sama nakazała księciu przenieść ikonę na Jasną Górę do Częstochowy. Tak też się stało, a w 1382 roku książę...

Podobne wypracowania