Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koran - historia, treść, opracowanie, znaczenie. Koran w islamie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Koran z języka arabskiego oznacza dokładnie „odczyt”, „recytacja” (al.-kur’ an). Jest to najświętszy tekst objawiony, fundament wiary muzułmańskiej. Według legendy wszystkie prawdy w niej zawarte, zostały przekazane Mahometowi przez Archanioła Gabriela z ust samego Boga Allaha. Mahomet miał czterdzieści lat, kiedy doznał pierwszego objawienia. Od tamtej pory nauczał (między innymi w Mekce i Medynie, które uczynił miejscami świętymi). Z początku nie spisywano nauk proroka, jednak jeszcze za życia proroka to zrobiono (w obawie przed zatarciem się prawdziwych i podstawowych doktryn teologicznych głoszonych przez Mahometa). Księga powstała w dość krótkim czasie (w porównaniu z Biblią), w I połowie VII w. n.e. Koniec jej kształtowania się datowany jest na rok śmierci proroka - 632 r. n.e. 

Pierwsza i oficjalna wersja księgi wyszła za czasów panowania trzeciego kalifa Osmana. Jej redakcją zajął się Zajda ibn Sabita. Tekst objawiony składa się ze stu czternastu sur (rozdziałów) i wersetów (aje). Warto zwrócić uwagę na podział sur. Jest ich dziewięćdziesiąt pochodzenia mekkańskiego oraz dwadzieścia cztery pochodzenia medyńskiego. Wszystkie łączy to, że zaczynają się od takiego samego zwrotu:...

Podobne wypracowania