Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Buddyzm - święta. Opis najważniejszych świąt dla wyznawców buddyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Świąt buddyjskich nie jest zbyt wiele. Dotyczą one jedynie najważniejszych wydarzeń związanych przede wszystkim z Buddą (założycielem buddyzmu). Niemniej jednak każde z nich celebrowane jest bardzo uroczyście i kolorowo. Jest to bowiem religia radości i optymizmu.

Wesak - swoją rangą uważane jest za najważniejsze święto buddyjskie. To symbol i jednocześnie pamiątka po przebudzeniu, śmierci i narodzeniu Buddy. Podczas pierwszego nocnego czuwania, wypełniła go wiedza oraz światło mądrości. W czasie następnego czuwania zobaczył wszystkie swoje wcześniejsze wcielenia (reinkarnacje). Na koniec zobaczył odradzające się byty i jak one przechodzą z jednego wcielenia w drugie. Wszystko miało zależeć od karmy. Te rozmyślania doprowadziły go z kolei do istoty cierpienia, którego przyczyną ma być pragnienie. Święto Wesak (Vesak) przypada na pierwszą majową pełnię każdego roku. W wielu krajach jest to święto narodowe. Odbywają się wtedy festiwale. Drogami miast przechodzą kolorowe parady z posągami Buddy. Ulice przystrojone są girlandami, przez turystów oblegane są najważniejsze świątynie buddyjskie. Inscenizowane są także przedstawienia i scenki, w których Budda w humorystyczny sposób poucza o religii zebranych.

Asala (Asala Puja) -czyli Święto...

Podobne wypracowania