Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Buddyzm - święta. Opis najważniejszych świąt dla wyznawców buddyzmu

Świąt buddyjskich nie jest zbyt wiele. Dotyczą one jedynie najważniejszych wydarzeń związanych przede wszystkim z Buddą (założycielem buddyzmu). Niemniej jednak każde z nich celebrowane jest bardzo uroczyście i kolorowo. Jest to bowiem religia radości i optymizmu.

Wesak - swoją rangą uważane jest za najważniejsze święto buddyjskie. To symbol i jednocześnie pamiątka po przebudzeniu, śmierci i narodzeniu Buddy. Podczas pierwszego nocnego czuwania, wypełniła go wiedza oraz światło mądrości. W czasie następnego czuwania zobaczył wszystkie swoje wcześniejsze wcielenia (reinkarnacje). Na koniec zobaczył odradzające się byty i jak one przechodzą z jednego wcielenia w drugie. Wszystko miało zależeć od karmy. Te rozmyślania doprowadziły go z kolei do istoty cierpienia, którego przyczyną ma być pragnienie. Święto Wesak (Vesak) przypada na pierwszą majową pełnię każdego roku. W wielu krajach jest to święto narodowe. Odbywają się wtedy festiwale. Drogami miast przechodzą kolorowe parady z posągami Buddy. Ulice przystrojone są girlandami, przez turystów oblegane są najważniejsze świątynie buddyjskie. Inscenizowane są także przedstawienia i scenki, w których Budda w humorystyczny sposób poucza o religii zebranych.

Asala (Asala Puja) -czyli Święto Dharmy. Przypada ono na pierwszą lipcową pełnię księżyca. Jest to święto nauki Buddy, dlatego zwykle spędza się je na czytaniu tekstów Oświeconego, czy wizytowaniu pobliskich świątyni. Na ten dzień sprząta się wszystkie ważniejsze obiekty religijne i urządza festiwale podobne do tych z Wesak. Również i tutaj miasta przystrajane są kolorowymi ozdobami, w niebo puszczane są lampiony. Całemu świętu towarzyszy muzyka, tańce i ogólna radość. Jest to też dzień rozpamiętywania nauk przekazanych przez Buddę oraz czas na indywidualną medytację. Odbywają się publiczne czytania dzieł Oświeconego. Jest ono pamiątką po tym, jak Budda podzielił się swoimi spostrzeżeniami z pięcioma mnichami, którzy wraz z nim przez kilka następnych miesięcy medytowali.

Sangha - Dzień Sanghi - Przypada ono na pierwszą listopadową pełnię księżyca. Nazywany jest także dniem Magha Puja (z angielskiego Fourfold Assembly Day). Święto to opowiada o życiu Buddy, o tym, jak rozpoczął podróżowanie i wygłaszanie swoich nauk. Odbywają się wtedy wielkie parady i procesje buddyjskie. Na Wschodzie nie jest to aż tak popularne święto jak na Zachodzie. Łączy się ono ze wzajemnym dawaniem sobie różnego rodzaju podarunków. Jest to święto przede wszystkim duchowe. Upamiętnia ono jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń z życia Buddy. Kiedy ten przemawiał, tysiąc dwustu pięćdziesięciu oświeconych mnichów porzuciło wszystko i poszło słuchać jego słów i nauki. Słowo „Sangha” używane jest do charakterystyki społeczności buddyjskiej (szczególnie mnichów). W czasie tego dnia Mnichowie z różnych krajów przybywają w jedno miejsce, aby wysłuchać nauk Buddy. Wszyscy ubrani są w tradycyjne pomarańczowe stroje. Przynoszą ze sobą lampiony.

Dzień Paranirvany - zwany także Dniem Nirwany. Przypada na pierwszą lutową pełnię księżyca. Obchodzone jest przede wszystkim w Azji Wschodniej. Wedle tradycji jest to dzień, w którym Budda powiedział, że po swojej śmierci jego dusza osiągnie stan nirwany. Nirwany jest to stan, do którego powinna dążyć dusza każdego człowieka. Jest to stan najwyższego wyzwolenia. Podobnie jak z pozostałymi świętami, tak i tutaj odbywają się wielkie festiwale, ale i dużą uwagę przywiązuje się wtedy do medytacji oraz rozmyślania nad śmiercią, która jest przejściem duszy w inne wcielenie. Buddyści gromadzą się w różnych miejscach, słuchając fragmentów nauk Buddy o nietrwałości oraz zapalając światło lampionów.

Podobne wypracowania do Buddyzm - święta. Opis najważniejszych świąt dla wyznawców buddyzmu