Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hinduizm - święta. Opis najważniejszych dla wyznawców hinduizmu świąt

Diwali - (Dipawali) zwane Festiwalem Lamp. To jedno z najbardziej kolorowych i charakterystycznych świąt hinduistycznych. W zależności od kalendarza lunarnego świętowane jest w różnych miesiącach w różnych zakątkach świata (przede wszystkim w Azji). Festiwal trwa około pięciu dni. W dzień ten upamiętnione zostało uwolnienie sześciu guru z więzienia. Święto to obchodzone jest w różnych krajach - w Nepalu, Malezji, Singapurze, Indiach, Sri Lance, czy w Gujanie. Festiwal rozpoczyna się dniem o nazwie „Dhanvantari Triodasi”. Z okazji tego dnia wszystkie domy zostają kolorowo udekorowane. Przez całą noc palą się w różnych częściach miast przepiękne lampiony o wymyślnych wzorach i kształtach.

Makar Sankranti - zwane także Pongal, Lohri. Obchodzone jest w styczniu i dosłownie oznacza „Wejście w znak Koziorożca”. Jest celebrowany na zakończenie żniw. Jest jednym z najpopularniejszych i najważniejszych świąt hinduistycznych na całym świecie. Jednocześnie w różnych regionach świata odbywa się w różnych terminach, co spowodowane jest odmiennym klimatem (pora żniw, zbioru plonów). Najczęściej ma ono miejsce w około trzy tygodnie po zimowym przesileniu. Ma wiele różnych nazw, między innymi: Bihar, Goa, Kerala, Manipur, Orissa, czy Uttar. Puszczane są wtedy latawce. Festiwal trwa cztery dni. Ludzie wyrzucają z domów stare, niepotrzebne rzeczy. Dzieci kąpane są natomiast w słodkim soku, co ma je ochronić przed złem. W niektórych miejscach jedynie kobiety biorą udział w świętowaniu.

Rathajatra - zwana Świętem Rydwanów. Jest z pewnością jednym z bardziej pompatycznych festiwali. Utożsamia przemianę. Trzej bogowie: Jagannatha, Balabhadra oraz Subhadra odwiedzają swoją ciotkę w świątyni Mausi Maa. Wtedy odbywa się rytualny przejazd rydwanu przez całe miasto. To ludzie pchają rydwan. Ulice przystrojone są świeżymi, kolorowymi kwiatami. Na święto zjeżdżają się ludzie z całego świata. Propaguje się wtedy siłę radości i harmonii. Wszystko odbywa się w oprawie muzycznej. Gra się na trąbkach, tamburynach i bębenkach, tańczy się wesołe tańce celebrujące życie. Rydwany pchane przez wyznawców, są ogromnych rozmiarów. Bywają przepięknie ustrojone. W dniu tym odmawia się też różnego rodzaju modlitwy. Parady tego typu odbywają się także w Europie.

Raksza Bandhan - zwane jest również Świętem Amuletów. W dosłownym tłumaczeniu znaczyłoby tyle co „zawiązywanie ochrony”. Jest to święto przede wszystkim o charakterze rodzinnym. Najważniejszy jest tutaj związek dwóch dusz, niekoniecznie połączonych krwią. Duchowy „brat” i „siostra” (bywa też, że „siostra” i „siostra”) przygotowują się do niewielkiego, choć uroczystego rytuału. Siostra zawiązuje wtedy kolorową nitkę na nadgarstku brata. Ma ona chronić go przed złem i niebezpieczeństwem. W zamian za to otrzymuje skromny podarek oraz przyrzeczenie, że duchowy brat również będzie strzegł ją od zła.

Ram Navami - święto, które upamiętnia narodziny Ramy. Było to wcielenie hinduskiego boga Wisznu, herosa Ramajany. W czasie tego święta odczytywane są fragmenty Ramajany. Święto przypada w zależności od kalendarza lunarnego na marzec lub kwiecień. Indyjski festiwal rozpoczyna się już nad samym rankiem od medytacji oraz składania Ramie ofiar z najświeższych owoców i kwiatów. Dzień ten poprzedzony jest postem. Pielgrzymi odwiedzają także świątynię, w której wedle podań, miał się urodzić Rama. Ulicami miast przechodzą bajecznie kolorowe procesje. Pielgrzymi odwiedzają natomiast miejsca święte związane z kultem Ramy - Ujjain, czy Ayodhya. Jest to jedno z najważniejszych świąt hinduskich.

Podobne wypracowania do Hinduizm - święta. Opis najważniejszych dla wyznawców hinduizmu świąt