Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religie monoteistyczne i politeistyczne - porównanie, opis, przykłady

We współczesnym świecie, pomimo wszystko, pod względem ilości, dominują religie i wierzenia monoteistyczne. Główną różnicą pomiędzy obydwoma rodzajami jest oczywiście wiara w jednego (monoteizm) lub w wielu (politeizm) bogów jednocześnie. Najpopularniejszymi religiami monoteistycznymi są przede wszystkim: islam, chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm, protestantyzm oraz prawosławie. Do najpopularniejszych politeistycznych (choć nie współczesnych) wiar i religii zaliczymy wierzenia starożytnych Greków, Rzymian, Azteków, Egipcjan. Wśród współczesnych politeistycznych religii znajdziemy popularne w Japonii shinto oraz afrykańskie wierzenia plemienne w duchy przodków, złe duchy, dobre duchy, czy nadnaturalne moce samej przyrody.

Chrześcijaństwo - wiara w jednego Boga uosobionego w trzech postaciach - jako Syn, Ojciec i Duch Święty (chrześcijaństwu wielokrotnie z tego powodu zarzucano politeizm). Istotą wiary jest przybycie na ziemię syna Boga - Jezusa Chrystusa, który swoją śmiercią na krzyżu zbawił ludzkość i odkupił grzechy całego świata. Najważniejsze święta związane są z jego postacią (Boże Narodzenie, Wielkanoc). Wierni gromadzą się w kościołach na wspólnych modlitwach.

Islam - religia monoteistyczna zaprowadzona i stworzona przez Mahometa - największego proroka islamu, którego Bóg zesłał na ziemię, aby ten rozpowszechniał nową naukę. Islam to religia bezwzględnego oddania Bogu. Wierni nie mogą odstąpić od tej wiary, karane jest to śmiercią. Wszyscy gromadzą się na wspólnych modlitwach w okazałych meczetach.

Judaizm - pierwsza religia monoteistyczna zakładająca istnienie jednego Boga (odrzucenie dogmatu o boskości w trzech osobach). Żydzi to według tej wiary naród wybrany, który zawarł przymierze z Bogiem. Od niego naród dostał dwie kamienne tablice, na których spisany zostały przykazania boże zwane od swojej liczby Dekalogiem. Wierni ściśle przestrzegają praw zawartych w Torze oraz spotykają się na codziennych modlitwach w synagogach. 

Wierzenia starożytnych Greków i Rzymian - opierały się one na tych samych zasadach. Zarówno w Rzymie, jak i w Grecji, powstały panteony bóstw analogicznych sobie. Każde z bóstw miało określone zadania, było patronem jakiejś dziedziny życia, np. grecka Afrodyta była boginią miłości, płodności, tak samo jak rzymska bogini Wenus (z Milo). Bogom składano ofiary. Wierzono, że za ciężkie przewinienia bogowie gniewają się na ludzi i zsyłają na nich klątwy oraz plagi, nieszczęścia i choroby. Poświęcano im świątynie, gaje. Na ich cześć organizowano igrzyska, Dionizje. Wierzono, że są nieśmiertelni dzięki piciu nektaru ambrozji.

Wierzenia Azteków - charakteryzowały się przede wszystkim potrzebą składania ofiar wielu bogom z ludzi. Najwyższe stanowisko zajmował bóg-słońce, któremu poświęcano krew ludzi. Według podań, słońce potrzebowało jej, aby krążyć po niebie. Bogowie Azteków wyobrażani byli nie jako prototypy ludzi, ale pół-ludzie, pół-zwierzęta. Miały też wymyślne imiona i dopasowano ich do nawet najbardziej trywialnych dziedzin życia, np.: Huixtocihuatl była boginią soli, a Xilonen boginią kukurydzy. Najważniejsi byli Quetzalcoatl, Huitzilopochtli oraz Tezcatlipoca.

Shinto - religia niezwykle różnorodna sama w sobie. Pochodzi z Japonii. Zakłada istnienie wielu bogów: Amenominakanushi, Takamimusubi, Kamimusubi, Izanami oraz Izanagi. Nie ma ustalonych form modlitewnych. Ważne jest posiadanie ołtarzyka, przy którym należy modlić się o coś w myślach i klasnąć kilka razy. Shinto ma kilka odmian. Na porządku dziennym jest wiara w przesądy oraz zabobony.

Podobne wypracowania do Religie monoteistyczne i politeistyczne - porównanie, opis, przykłady