Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religie monoteistyczne i politeistyczne - porównanie, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

We współczesnym świecie, pomimo wszystko, pod względem ilości, dominują religie i wierzenia monoteistyczne. Główną różnicą pomiędzy obydwoma rodzajami jest oczywiście wiara w jednego (monoteizm) lub w wielu (politeizm) bogów jednocześnie. Najpopularniejszymi religiami monoteistycznymi są przede wszystkim: islam, chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm, protestantyzm oraz prawosławie. Do najpopularniejszych politeistycznych (choć nie współczesnych) wiar i religii zaliczymy wierzenia starożytnych Greków, Rzymian, Azteków, Egipcjan. Wśród współczesnych politeistycznych religii znajdziemy popularne w Japonii shinto oraz afrykańskie wierzenia plemienne w duchy przodków, złe duchy, dobre duchy, czy nadnaturalne moce samej przyrody.

Chrześcijaństwo - wiara w jednego Boga uosobionego w trzech postaciach - jako Syn, Ojciec i Duch Święty (chrześcijaństwu wielokrotnie z tego powodu zarzucano politeizm). Istotą wiary jest przybycie na ziemię syna Boga - Jezusa Chrystusa, który swoją śmiercią na krzyżu zbawił ludzkość i odkupił grzechy całego świata. Najważniejsze święta związane są z jego postacią (Boże Narodzenie, Wielkanoc). Wierni gromadzą się w kościołach na wspólnych modlitwach.

Islam -...

Podobne wypracowania