Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Szabas (szabat) - definicja, znaczenie, historia, geneza, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szabas (szabat) to judaistyczne święto żydowskie. Z hebrajskiego znaczy dokładnie tyle, co „odpoczynek”. Ustanowiony jest na cześć siódmego dnia tygodnia, w którym to wedle Starego Testamentu Bóg odpoczywał po stworzeniu świata. Obchodzony jest on nie tylko w judaizmie, ale także i w innych religiach (chrześcijaństwo, protestantyzm, zielonoświątkowcy). W judaizmie jego świętowanie jest najważniejszym obowiązkiem każdego pobożnego Żyda.

Szabat rozpoczyna się piątkowym wieczorem (o zmierzchu), trwa przez całą sobotę (dwadzieścia cztery godziny) i kończy się w ciągu następnego zmierzchu. Jest to dzień, co do którego w Biblii znajduje się wiele wytycznych. W dzień ten trzeba powstrzymywać się od wielu prostych czynności. Zakazuje się między innymi: podróżowania, dotykania pieniędzy, pracowania, używania ostrych przedmiotów, pisania, palenia, dźwigania ciężkich rzeczy, wysiłku fizycznego, spacerowania, używania wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Spis czynności, których nie można wykonywać w szabacie, znajduje się w Halacha. Jedynie w wyjątkowych wypadkach zasady te można złamać, jednak trzeba mieć bardzo ważny powód.

W czasie szabasu Żydzi rozmyślają o księdze Genesis oraz Exodus. Szczególnie...

Podobne wypracowania