Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowy Testament - Dzieje Apostolskie - streszczenie, opracowanie, wiadomości ogólne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieje Apostolskie” stanowią piątą księgę Nowego Testamentu, a ich autorstwo starożytność chrześcijańska przypisuje jednomyślnie św. Łukaszowi, o czym mówi pochodzący z II wieku Fragment Muratoriego”. Dzieje Apostolskie” zostały napisane przed rokiem 70, w latach 61-63, w czasie pierwszego uwięzienia św. Pawła. Dzieło prawdopodobnie powstało w Rzymie i opowiada o tym, jak nauka Chrystusowa rozprzestrzeniła się po całym świecie i znalazła swoich wyznawców, którzy niejednokrotnie poświęcali swe życie, by dać wyraz prawdzie, że Chrystus żył i działał.

Adresatem wypowiedzi świętego Pawła jest niejaki Teofil. Na wstępie autor informuje czytelnika, iż Jezus po swej męce złożył liczne dowody na to, że żyje, ukazywał się bowiem przez czterdzieści dni i nauczał, między innymi o tym, iż zostaną oni ochrzczeni nie wodą, ale w Duchu Świętym. Niedługo potem nastąpiło wniebowstąpienie Jezusa, po którym apostołowie wrócili do Jerozolimy, by dołączyć do reszty braci. Wtedy też wybrano Macieja na jedenastego apostoła.

Dalsza część „Dziejów...” ukazuje działalność...

Podobne wypracowania