Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Paweł - Hymn o miłości - interpretacja, opracowanie

Hymn o Miłości jest częścią pierwszego listu św. Pawła do Koryntian, który powstał podczas drugiej podróży misyjnej, prawdopodobnie w 52 roku, w Koryncie, gdzie św. Paweł głosił Ewangelię Chrystusową.

Utwór jest apoteozą miłości, którą św. Paweł utożsamiał z Chrystusem, bez którego życie byłoby niczym, człowiek byłby niczym. Można więc powiedzieć, iż zdaniem autora, prawdziwy chrześcijanin nie istnieje bez miłości, czyli bez Jezusa. Ponadto miłość to pragnienie dobra, piękna, szczęścia. Poza tym miłość, jeżeli jest prawdziwa, jest bezinteresownym darem z siebie, z własnego serca, pozbawiona egoizmu, pychy, zazdrości.

Powodem napisania przez św. Pawła listu do Koryntian były dochodzące go słuchy o rzekomym rozpadzie jedności w założonych przez niego gminach chrześcijańskich Koryntu oraz targających mieszkańcami wątpliwościach. Celem listu miało być ponowne zjednanie Koryntian oraz utwierdzenie ich w wierze Chrystusowej. Na końcu apostoł wylicza trzy główne cnoty dobrego chrześcijanina, a mianowicie wiarę, nadzieję i miłość, z których na pierwszym miejscu św. Paweł stawia miłość do Boga, bo nawet gdyby osobnik posiadł przeogromną wiedzę, mówił językami ludzi i aniołów, ale miłości, czyli Jezusa w sercu by nie miał, byłby tylko zlęknionym i niepewnym jutra poganinem.

Podobne wypracowania do Św. Paweł - Hymn o miłości - interpretacja, opracowanie