Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reżim polityczny w Polsce - charakterystyka, przykłady

Reżimem politycznym nazywamy faktyczny (a więc nie jedynie  regulowany przez prawo ale występujący realnie) ogół stosunków występujących między władzą a obywatelami. 

Polska ze względu na swoją zawiła historie rządzona była różnymi reżimami. Poniżej wymienione zostanie kilka przykładów z dziejów naszego kraju charakteryzujących się odmiennymi systemami rządów.

W latach 1926-1935 panował reżim autorytarny w którym władza skupiała się w rękach Józefa Piłsudzkiego oraz sanacji. Najważniejsza była osób przywódcy czyli Marszałka który miał decydujący wpływ na politykę zewnętrzną i wewnętrzną kraju. Rola opozycji oraz sejmu  została zminimalizowana.

Po śmierci Józefa Piłsudzkiego w Polsce  nastał reżim demokratyczny. Istnieje on także obecnie, po przemianach ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 roku. Władza pochodzi od ludu, który ma wpływ na decyzje podejmowane przez władzę. Istnieją także instrumenty za pomocą których obywatele mogą kontrolować organy państwowe. Równocześnie ingerencja państwa w życie obywateli jest sprowadzona do minimum.

Po II wojnie światowej w kraju panował ustrój zbliżony do totalitarnego. Państwo starało się kontrolować oraz wpływać na życie swoich obywateli. Istniał także rozbudowany aparat policyjny. Panowało donosicielstwo i rozwinięty system szpiegowski. Wprowadzana była także cenzura. Nie było równocześnie mowy o pluralizmie politycznym - cała władza skupiona była w rękach jednej partii rządzącej. Sprzeciw narodu Polskiego (wyrażany np. za pomocą strajków) wobec tych metod prowadził do łagodnienia panującego systemu by w końcu całkowicie go  zlikwidować. 

Dzieje Polski można określić jako długą drogę rozpoczętą oraz zakończoną na systemie demokratycznym. 

Podobne wypracowania do Reżim polityczny w Polsce - charakterystyka, przykłady