Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reżim polityczny w Polsce - charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Reżimem politycznym nazywamy faktyczny (a więc nie jedynie  regulowany przez prawo ale występujący realnie) ogół stosunków występujących między władzą a obywatelami. 

Polska ze względu na swoją zawiła historie rządzona była różnymi reżimami. Poniżej wymienione zostanie kilka przykładów z dziejów naszego kraju charakteryzujących się odmiennymi systemami rządów.

W latach 1926-1935 panował reżim autorytarny w którym władza skupiała się w rękach Józefa Piłsudzkiego oraz sanacji. Najważniejsza była osób przywódcy czyli Marszałka który miał decydujący wpływ na politykę zewnętrzną i wewnętrzną kraju. Rola opozycji oraz sejmu  została zminimalizowana.

Po śmierci Józefa Piłsudzkiego w Polsce  nastał reżim demokratyczny. Istnieje on także obecnie, po przemianach ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 roku. Władza pochodzi od ludu, który ma wpływ na decyzje podejmowane przez władzę. Istnieją także instrumenty za pomocą których obywatele mogą kontrolować organy państwowe. Równocześnie ingerencja państwa w życie obywateli jest sprowadzona do minimum.

Po II wojnie światowej w kraju panował ustrój zbliżony do totalitarnego. Państwo...

Podobne wypracowania