Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kontrkultura - przykłady, definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lata 60. XX wieku to początek okresu burzliwych przemian społeczno-kulturowych w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Powstał wtedy szereg ruchów, które oficjalnie wystąpiły przeciw obowiązującemu porządkowi politycznemu, społecznemu, obyczajowemu i kulturowemu. Zaczątki kontrkultury związane są z beatnikami, diggersami i hipsterami, którzy postulowali przeprowadzenie „reformy” ówczesnej kultury w duchu wyzwolenia jej od konsumpcjonizmu, schematyzmu, doktrynerstwa. Pojawił się także szereg innych grup, np. rockersi czy motocykliści, którzy dążyli do całkowitego zanegowania wartości istniejącej kultury.

Organizacje młodzieżowe, uniwersyteckie i inne zjednoczyły się m.in. w ruch ideologiczny i polityczno-społeczny Nowej Lewicy. Głosiła ona hasła takie jak uwolnienie jednostki od manipulacji i nałożonych na nią „sideł” kulturowych i społecznych, przypisanych jej ról i schematów zachowania oraz myślenia, a także zwalczanie mieszczańskiej moralności, konsumpcjonizmu i kultu technologii. Ponadto, za fundamentalne własnej wartości Nowa Lewica uznała ideę wolności, równości, miłości, tolerancji i pacyfizmu (słynne „peace & love”).

Zgodnie z postulatami środowiska te zaczęły organizować...

Podobne wypracowania