Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura, subkultury - rodzaje, definicja, charakterystyka zjawiska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mianem subkultury zwykło określać się jakąś grupę młodzieżową odróżniającą się od reszty społeczeństwa swoimi poglądami, wyglądem, zachowaniem i występującą przeciw normom ustanowionym przez starsze pokolenia. Jednak nie jest to do końca trafne rozumienie tego pojęcia. Powyższy opis odnosi się bowiem wyłącznie do jednego typu subkultur, jakim są nieformalne grupy młodzieżowe określane tym terminem – jest to więc węższe spojrzenie na zjawisko.

W szerszym zaś rozumieniu subkultura to grupa osób połączona ze względu na jakieś kryterium, np. religijne, zawodowe, etniczne czy pokoleniowe, wytwarzająca własny rodzaj kultury. Zatem będą istniały subkultury prawników, metalowców, polityków, złodziei, głuchoniemych, wędkarzy czy młodzieży. Łączą je określone poglądy, sposób wartościowania i patrzenia na rzeczywistość, wypracowanie wspólnych norm, a często także język – tzw. socjolekt, czyli język charakterystyczny wyłącznie dla pewnej grupy ludzi. Tak rozumiane pojęcie subkultury ma bardzo szeroki zakres, może oznaczać niemal każdą grupę, którą łączą wspólne interesy, idee, zapatrywania. W tym artykule pragnę jednak skupić się na różnego typu subkulturach młodzieżowych, bowiem to one są najbardziej...

Podobne wypracowania