Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Broń masowego rażenia - definicja, charakterystyka, rodzaje

Bronią masowego rażenia określa się różne, używane w czasach współczesnych, środki wykorzystywane w walce, przeznaczone do rażenia żywych organizmów.

Inaczej broń masowej zagłady określa się jako broń ABC od skrótu: atomowa, biologiczna, chemiczna. Broń atomowa (inaczej jądrowa lub chemiczna) wykorzystuje energie wewnątrzjądrową powstałą w wyniku rozszczepienia atomów pierwiastków, takich jak uran czy pluton. Broń biologiczna to rodzaj broni, w skład której wchodzą patogenne mikroorganizmy, np. laseczki wąglika, toksyny czy wirusy. Broń chemiczna z kolei zawiera w sobie związki chemiczne (najczęściej gazy) o bardzo toksycznych właściwościach. Dzieli się ją na środki trujące lub pomocnicze. Jej pierwszy rodzaj uznawany jest za broń masowej zagłady. Istotna cechą broni masowej zagłady jest jej ogromna siła rażenia.

Broń masowego rażenia dzieli się na: jądrową, biologiczną, chemiczną, radiologiczną, na toksyczne środki przemysłowe.

W celu obrony przed bronią masowej zagłady podejmuje się zespół działań, których głównym celem jest nakłonienie przeciwnika do zaniechania użycia tego środka. Innym rodzajem czynności ochronnych jest praca sił zbrojnych, działających w warunkach skażenia po użyciu broni masowego rażenia.

Używanie broni masowej zagłady jest zabronione przez prawo, a jej wykorzystywanie stoi w sprzeczności z prawami ludzkimi.

Bomba atomowa została wykorzystana przez Stany Zjednoczone w konflikcie z Japonią w czasie II wojny światowej. Zniszczone zostały miasta Hiroszima i Nagasaki. Poza tymi użyciami, bomba atomowa wykorzystana została jeszcze około dwóch tysięcy razy, w ramach testów. Za państwa będące w posiadaniu broni atomowej uznaje się: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Indie, Izrael i Koreę Północną. Oficjalne żadne z tych krajów nie przyznaje się do jej posiadania.

W Polsce pracowano nad rozwojem broni nuklearnej w czasach Wojska Ludowego. Aktualnie nasz kraj, we współpracy z Rosją, działają na rzecz eliminacji zapasów zgromadzonej broni chemicznej i biologicznej dla krajów wchodzących w skład Układu Warszawskiego.

Podobne wypracowania do Broń masowego rażenia - definicja, charakterystyka, rodzaje