Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Broń masowego rażenia - definicja, charakterystyka, rodzaje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bronią masowego rażenia określa się różne, używane w czasach współczesnych, środki wykorzystywane w walce, przeznaczone do rażenia żywych organizmów.

Inaczej broń masowej zagłady określa się jako broń ABC od skrótu: atomowa, biologiczna, chemiczna. Broń atomowa (inaczej jądrowa lub chemiczna) wykorzystuje energie wewnątrzjądrową powstałą w wyniku rozszczepienia atomów pierwiastków, takich jak uran czy pluton. Broń biologiczna to rodzaj broni, w skład której wchodzą patogenne mikroorganizmy, np. laseczki wąglika, toksyny czy wirusy. Broń chemiczna z kolei zawiera w sobie związki chemiczne (najczęściej gazy) o bardzo toksycznych właściwościach. Dzieli się ją na środki trujące lub pomocnicze. Jej pierwszy rodzaj uznawany jest za broń masowej zagłady. Istotna cechą broni masowej zagłady jest jej ogromna siła rażenia.

Broń masowego rażenia dzieli się na: jądrową, biologiczną, chemiczną, radiologiczną, na toksyczne środki przemysłowe.

W celu obrony przed bronią masowej zagłady podejmuje się zespół działań, których głównym celem jest nakłonienie przeciwnika do zaniechania użycia tego środka. Innym rodzajem czynności ochronnych jest praca sił zbrojnych, działających w warunkach skażenia po użyciu...

Podobne wypracowania