Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Choroby cywilizacyjne - definicja, przyczyny, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choroby cywilizacyjne zamiennie nazywane są chorobami XXI wieku.

Nazwa 'choroby cywilizacyjne' związana jest z faktem, że ich występowanie jest częściej spotykane w krajach wysoko rozwiniętych. Im wyższy rozwój danego państwa, tym większy odsetek obywateli chorujących na jedną z chorób określanych jako cywilizacyjne.

Wśród chorób cywilizacyjnych wymienia się cukrzyce, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, nowotwory. Często do chorób XXI wieku zalicza się także rożnego rodzaju uzależnienia, takie jak alkoholizm czy narkomania, które prowadzą do poważnych wyniszczeń organizmu, a mogą być nawet przyczyną śmierci. Wśród tych chorób niektórzy wymieniają także uzależnienie od nikotyny, związane z paleniem papierosów. Chorobami cywilizacyjnymi są: migrena, tętniaki (ograniczone poszerzenie tętnic związane ze zwyrodnieniami ich ścian) oraz żylaki. Bardzo niepokojący jest coraz szybszy wzrost zachorowań na zespół nabytego nabycia odporności czyli AIDS. Zdania w kwestii zaliczenia AIDS do chorób cywilizacyjnych są podzielone, gdyż jak wiadomo szczególnie szybko choroba to rozprzestrzenia się w krajach trzeciego świata.

Wzrost częstotliwości występowania chorób cywilizacyjnych...

Podobne wypracowania