Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo zwyczajowe a prawo stanowione - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo zwyczajowe jest prawem, które powstało w oparciu o zbiór zwyczajów i zasad obowiązujących w społeczeństwie jako forma gwarancji porządku. Prawo zwyczajowe, którego podstawowym źródłem jest zwyczaj, obowiązuje do dzisiaj, co prawda w spisanej i zinstytucjonalizowanej formie, ale podstawy tego prawa istnieją do dzisiaj w ogólnym systemie prawnym. 

Prawo zwyczajowe jako, że wywodzi się od obyczajów i zasad panujących w dawnych społecznościach jest prawem, którego społeczeństwo przestrzegało bez sądów czy instytucji nadzorujących. Prawo zwyczajowe musi spełnić wymóg praktyczny, który oznacza, że zwyczaj musi być aprobowany i przyjęty przez wszystkich obywateli czy członków danej społeczności. I co najważniejsze zwyczaj musi mieć zastosowanie praktyczne w społeczeństwie, musi mieć posłuch i respekt. Opiera się na niepisanych zasadach i normach, które obowiązują na danym terenie. 

Prawo stanowione jest systemem prawa, które funkcjonuje w oparciu o władzę ustawodawczą, tzw. statute law i bazuje na wydanych wcześniej wyrokach sądowych tzw. precedensach. Prawo stanowione to przede wszystkim prawo ściśle strukturyzowane i oparte na instytucjach państwowych....

Podobne wypracowania