Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pozew adhezyjny - definicja. Pozew adhezyjny w postępowaniu karnym

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pozew adhezyjny (z łac. adhaesio – łączenie) to próba połączenia wszystkich spraw w jedną, innymi słowy powództwo adhezyjne oznacza, że sprawca, który nas zaatakował nie tylko może otrzymać wyrok za atak na nas, ale jeśli podczas przestępstwa ucierpieliśmy, ale i doznaliśmy szkody majątkowej, możemy żądać od niego rekompensaty za tą szkodę np. zniszczony samochód albo wybite okno. 

W systemie prawnym proces adhezyjny upraszcza i przyspiesza procedurę wyroku sądowego, jest ułatwieniem dla wszystkich zainteresowanych stron. 

Bardzo często podczas przestępstwa dochodzi do szkód materialnych pokrzywdzonego, stąd też wymiar sprawiedliwości proponuje pozew adhezyjny jako proces uproszczony, uboczny, który podczas jednej sprawy rozwiąże problem całego zagadnienia. 

Procesy te toczą się równolegle, a sąd rozstrzyga zarówno w sprawie karnej, jak i cywilnej. 

Pozew adhezyjny rozpatrywany jest na podstawie tych samych dowodów. 

Wszystko oczywiście musi być wplecione w zdarzenie kiedy to napastnik napada na nas i przy okazji wyrządza wiele innych szkód na naszą niekorzyść. Pokrzywdzony zatem ma prawo dochodzić odszkodowania w sądzie. 

Proces...

Podobne wypracowania