Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hong Kong - historia kraju. Hong Kong a Chiny - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zanim rozpoczęła się współczesna historia Hongkongu – nierozerwalna z dynamicznym rozwojem gospodarczym tego obszaru – region ten zamieszkiwali piraci i przemytnicy opium. W wyniku działań zbrojnych Wielkiej Brytanii w czasie I wojny opiumowej (1839-1842) Hongkong został zdobyty przez Brytyjczyków. Powstała tam kolonia brytyjska; formalnie Chiny wyraziły na to zgodę w traktacie nankińskim z 1942 r. Kolejne wojny opiumowe (1856-1858 i 1859-1860) doprowadziły do zwiększenia powierzchni kolonii brytyjskiej. W 1889 r. Wielka Brytania podpisała umowę o 99-letniej dzierżawie terytorium Hongkongu.

W czasie II wojny światowej Hongkong zajęli Japończycy, a po zakończeniu działań wojennych z powrotem przeszedł w ręce brytyjskie. W kolejnych latach Hongkong stał się miejscem ucieczki ponad miliona uchodźców z Chin, w których kształtował się w końcówce lat 40. ustrój komunistyczny.

Koniec lat 40. i pierwsze lata lat 50. to początek bardzo szybkiego rozwoju gospodarczego Hongkongu, związany początkowo z wojną w Korei (1950-1953). Rozwój ten trwa nieprzerwanie do czasów współczesnych. Mimo przejściowych recesji i pewnego spowolnienia, Hongkong stał się jednym ze słynnych „azjatyckich tygrysów”....

Podobne wypracowania