Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hong Kong - historia kraju. Hong Kong a Chiny - opracowanie tematu

Zanim rozpoczęła się współczesna historia Hongkongu – nierozerwalna z dynamicznym rozwojem gospodarczym tego obszaru – region ten zamieszkiwali piraci i przemytnicy opium. W wyniku działań zbrojnych Wielkiej Brytanii w czasie I wojny opiumowej (1839-1842) Hongkong został zdobyty przez Brytyjczyków. Powstała tam kolonia brytyjska; formalnie Chiny wyraziły na to zgodę w traktacie nankińskim z 1942 r. Kolejne wojny opiumowe (1856-1858 i 1859-1860) doprowadziły do zwiększenia powierzchni kolonii brytyjskiej. W 1889 r. Wielka Brytania podpisała umowę o 99-letniej dzierżawie terytorium Hongkongu.

W czasie II wojny światowej Hongkong zajęli Japończycy, a po zakończeniu działań wojennych z powrotem przeszedł w ręce brytyjskie. W kolejnych latach Hongkong stał się miejscem ucieczki ponad miliona uchodźców z Chin, w których kształtował się w końcówce lat 40. ustrój komunistyczny.

Koniec lat 40. i pierwsze lata lat 50. to początek bardzo szybkiego rozwoju gospodarczego Hongkongu, związany początkowo z wojną w Korei (1950-1953). Rozwój ten trwa nieprzerwanie do czasów współczesnych. Mimo przejściowych recesji i pewnego spowolnienia, Hongkong stał się jednym ze słynnych „azjatyckich tygrysów”. Gospodarki tych krajów przeżywały dużą recesję pod koniec lat 90., w związku z wybuchem tzw. azjatyckiego kryzysu finansowego – Hongkong kryzys ten przetrwał dość dobrze, ponieważ w pewien sposób uodporniły go problemy finansowe końcówki lat 80., związane z zadłużeniami kredytowymi.

W latach 70. Chiny zaczęły oficjalnie, na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgłaszać swoje pretensje do terytorium Hongkongu. W 1984 r. Wielka Brytania i Chiny zawarły umowę, w wyniku której Hongkong miał powrócić do Chin po upłynięciu 99-letniej dzierżawy, co nastąpiło w 1997 r. W umowie tej Chińska Republika Ludowa zobowiązała się do utrzymania istnienia obecnego systemu gospodarczego Hongkongu, a także systemów – społecznego (obywatele Hongkongu posiadają szerokie prawa obywatelskie) i prawnego. Co więcej, Hongkong otrzymał status specjalnego regionu administracyjnego, obdarzonego, prócz spraw zagranicznych i kwestii obronnych, bardzo szeroką autonomią. W 1998 r. w Hongkongu miały miejsce częściowo demokratyczne wybory, w których zwyciężyła Partia Demokratyczna.

Współcześnie Hongkong cechuje jedna z najwyższych na świecie wartości eksportu i importu w przeliczeniu na jednego mieszkańca, bardzo wysoko rozwinięte są usługi (przede wszystkim finansowe), także przemysł – odzieżowy, elektroniczny, chemiczny, precyzyjny i optyczny, stoczniowy i inne.

Podobne wypracowania do Hong Kong - historia kraju. Hong Kong a Chiny - opracowanie tematu