Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert II (książę Monako) - biografia, życiorys

Książę Monako Albert II Grimaldi urodził się 14 marca 1958 roku. Jest synem Grace Kelly i Rainiera III. Matka księcia jest amerykańską aktorką, która urodziła jeszcze dwie córki: starszą Karolinę i młodszą Stefanię. Albert II w 1976 roku ukończył szkołę, po czym udał się na studia do USA, gdzie pobierał nauki polityczne, ekonomiczne, studiował muzykę oraz literaturę angielską. W 1981 roku otrzymał tytuł magistra. Po studiach udał się do wojska, służył w marynarce francuskiej, otrzymał stopień porucznika. 

Albert II, jako jedyny syn królewski, miał zostać następcą tronu. Zatem 31 marca 2005 roku przejął obowiązki po chorym ojcu i został oficjalnie zaprzysiężony jako władca Monako. Jego panowanie rozpoczęło się od mszy porannej, której celebrował arcybiskup Monako – Bernard Barsi. Po uroczystości odbyło się oficjalne przyjęcie dla całego społeczeństwa Monako.

Książę Grimaldi kocha sport. Uprawiał różne dyscypliny, jak np.: biegi przełajowe, judo, pływanie, tenis, narciarstwo i szermierka. Brał udział w zimowych igrzyskach olimpijskich w kategorii bobsleje. Od 1994 roku jest przewodniczącym Komitetu Olimpijskiego Monako. Ponadto jest szefem organizacji imienia Grace Kelly. 

Albert II nie jest żonaty. Krążą plotki na temat tego, że książę Monako jest homoseksualistą. Ma dwójkę dzieci, jednak żadne z nich nie ma prawa do tronu. Zgodnie z konstytucją na tron może wstąpić potomek, który jest owocem związku małżeńskiego. Zatem pretendentem do tronu jest jego siostra, Karolina, a w następnej kolejności jej rodzony syn. 

Podobne wypracowania do Albert II (książę Monako) - biografia, życiorys