Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Algieria - wojna domowa w Algierii - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna domowa w Algierii była konfliktem wewnętrznym, odbywającym się w latach 1991-2002, który kosztował życie ponad 150 tysięcy algierskich obywateli; szacuje się, że liczba ofiar wynosi od 150 tysięcy do 200 tysięcy.

Przyczyną wybuchu wieloletniej wojny domowej był konflikt między fundamentalistami islamskimi a legalnym rządem Algierii. Rozpoczął się on w momencie, gdy w 1991 roku wybory parlamentarne wygrała radykalnie islamistyczna partia Islamski Front Wyzwolenia (FIS). Dotychczas sprawujący władzę prezydent Szadli Bendżedid, złożył rezygnację, a jego uprawnienia zostały przejęte przez 5-osobowy Najwyższy Komitet Państwowy (NKP), który bojąc się przejęcia władzy przez fundamentalistów, anulował drugą turę wyborów. Co więcej – tysiące działaczy Muzułmańskiego Frontu Ocalenia zostało aresztowanych, doszło do krwawych starć demonstrantów FIS z policją i wojskiem. W lutym NKP wprowadził stan wyjątkowy, a miesiąc później rozwiązał FIS. Spowodowało to wystąpienie Zbrojnej Grupy Islamskiej, która rozpoczęła walkę z rządem (szczególnie w miastach, ponieważ w górach działał Islamski Ruch Zbrojnych).

W kolejnych latach nasilały się działania zbrojne po obu stronach konfliktu, dochodziło do licznych...

Podobne wypracowania