Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mongołowie - Najazdy Mongołów na średniowieczną Europę - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mongołowie to lud pochodzenia azjatyckiego. Do ok. XIII wieku Mongołowie stanowili rozbite plemiona pośród terenów Azji. Zjednoczenia plemion dokonał Czyngis-Chan w XIII w. Zdołał sobie zjednać koczownicze plemiona i utworzyć potężne państwo na terenie Mongolii. Czyngis Chan dokonał niesamowitych podbojów tworząc rozległe państwa, którego granice zaczynały się od północnych Chin, a kończyły na Morzu Kaspijskim.

Mongołowie pod rządami Czyngis Chana opanowali niemal całą Azję zmuszając swych przeciwników do poddania się. Wnuk Czyngis Chana, Batu-Chan najechał wschodnią Europę. Udało mu się podbić Bułgarów nadwołżańskich, w 1237 r. zaatakował Ruś, gdzie zdobył Riazań, Moskwę, Suzdal i Twer. W 124 r. Mongołowie zdobyli Kijów, Włodzimierz Wołyński i Halicz. W 1241 r. wojska tatarskich Mongołów najechały na Węgry i wtargnęły na ziemie polskie. Najazdy zapoczątkowane przez Batu-Chana na ziemie polskie powtarzały się aż do XVII wieku. W 1241 r. w bitwie pod Legnicą, tatarscy Mongołowie pobili wojska Henryka Pobożnego.

Tatarom klęskę zadał dopiero Leszek Czarny w 1287 r. pokonując ich w Górach Świętokrzyskich i pod Starym Sączem. Szczyt potęgi Mongołów przypadał na drugą połowę XIII w. Pod wodzą...

Podobne wypracowania