Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janos Kadar - Węgry pod przewodnictwem Janosa Kadara

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Janos Csermanek urodził się 26 maja 1912 we Fiume na Austro- Węgrzech. W 1931 roku wstąpił do partii komunistycznej, w czasie wojny był jednym z przywódców ruchu oporu. Po wojnie przyjął nazwisko Janos Kadar. W roku 1946 został mianowany na zastępcę sekretarza  generalnego, a już w latach 1948- 1950 objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych.

Od 1951 do 1954 roku był więziony i torturowany jako zwolennik Tito. W końcu został zwolniony z więzienia, choć początkowo został skazany na dożywocie. Od 1956 roku ponownie objął stanowisko wiceministra i ministra w rządzie premiera Imre Nagy`ego. 7 listopada 1956 objął władze po stłumieniu rewolucji. Początkowo uznawany był za dyktatora, który przejmuje radzieckie techniki walki z opozycją. W tym czasie z Węgier zostało wygnanych tysiące ludzi, ogromna liczba osób została uwięziona oraz zamordowany został po tajnym procesie Imre Nagy.

Trzy lata po objęciu władzy przez Kadara rządowi udało się zupełnie skolektywizować rolnictwo. Indywidualne rolnictwo zostało zredukowane do kilku procent gruntów. Na wsi dominowała wielkoobszarowa gospodarka kolektywna, która była dofinansowana przez państwo i intensywnie mechanizowana. Gospodarstwa, które uznawano za zacofane ulegały...

Podobne wypracowania