Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Imperium osmańskie w XVI wieku - rozwój, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Imperium osmańskie to dzisiejsza Turcja. Nazwa pochodziła z okresu sułtanatu i wywodziła się od założyciela dynastii Osmana I.

Imperium osmańskie w wyniku podbojów rozrastało się bardzo szybko. Selim I w wojnie z Persją zdobył zachodni Kurdystan i północną Mezopotamię, w 1516-1517 zajął Syrię i Liban, a także Palestynę i Egipt. Największą potęgę jednak państwo osiągnęło za panowania Sulejmana Wspaniałego. Zakończył on podboj Europy południowo-wschodniej, zdobył Węgry i Siedmiogród, rozszerzył panowanie tureckie w Azji i Afryce Północnej, walczył także o hegemonię na Morzu Śródziemnym. Za Selima II Turcy odebrali w 1570 r. Wenecji Cypr, który utrzymali mimo klęski floty tureckiej w rok później, w bitwie pod Lepanto. W czasie dwudziestopięcioletniej wojny z Wenecją za Ibrahima I i Mehmeda IV imperium osmańskie umocniło swoje pozycje na Peloponezie.

Długotrwałe walki o zdobycze terytorialne wyczerpywały siły Turcji, która zaczęła przeżywac kryzys wewnętrzny - wzrosła rola oligarchii feudalnej i wybuchały bunty janczarów. Potęga militarna imperium osmańskiego zaczęła słabnąć dopiero po 1683 r., tj. po klęsce pod Wiedniem.

Podobne wypracowania