Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System kastowy w starożytnych Indiach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ustrój społeczny Indii w dużym stopniu zdeterminowany został w okresie drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Przypadający na ten czas kryzys cywilizacji doliny Indusy wykorzystany został bowiem przez wojownicze plemiona Ariów. Były to plemiona indoeuropejskie (ich przodkowie zamieszkiwali Europę, prawdopodobnie stepy nad Morzem Czarnym), które zdecydowanie górowały nad ludnością miejscową uzbrojeniem. Tubylcy, dotychczas nie nękani z zewnątrz, nie wykształcili żadnych rozwiniętych techniki wojennych. Arianie więc, wyposażeni w wozy bojowe z zaprzęgiem konnym, po kilku wiekach walk ostatecznie rozciągnęli swoje panowanie nad całą ludnością indyjską.

Nowe nabytki terytorialne wymogły zmianę trybu życia Arian. Od tego momentu porzucili nawyki koczownicze i osiedlili się w miastach. Jednolite dotychczas Indie podzielone zostały na dziesiątki małych państewek (radża), które do końca starożytności nie miały się zjednoczyć.

Posiadający białą skórę najeźdźcy, pomimo, ze garściami czerpali z indyjskiej kultury, nie darzyli szacunkiem tamtejszych mieszkańców. Objawiało się to zwłaszcza w strukturze społecznej nowych państewek. System narzucony przez Ariów bazował na rozróżnieniu czterech ściśle zamkniętych kast....

Podobne wypracowania