Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sejm piotrkowski (1504 r.) - ustawy, przywilej szlachecki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W okresie panowania pierwszych Jagiellonów w Rzeczpospolitej znacznemu wzrostowi uległa pozycja szlachty. Kolejne koncesje i przywileje polityczne wydawane przez władców stopniowo ograniczały władzę ich samych na rzecz Sejmu. Sytuacja ta z czasem stała się bardzo trudna do zaakceptowania przez najbogatszą warstwę polsko-litewskiego społeczeństwa, czyli magnaterię – posiadaczy ogromnych majątków ziemskich. Zasiadali oni z racji sprawowanych urzędów w izbie wyższej, czyli Senacie, ale wobec rosnących kompetencji Izby Poselskiej nie posiadali takiego wpływu na politykę państwa, jak by sobie tego życzyli. Przełomem w kwestii uprawnień Senatu był wydany w roku 1501 przez króla Aleksandra Jagiellończyka przywilej mielnicki, na mocy którego Senat nie będąc praktycznie kontrolowany przez Sejm miał być najwyższym organem władzy państwowej i posiadać decydującą rolę w kluczowych dla rzeczpospolitej kwestiach.

Nagły wzrost pozycji Senatu został okupiony gwałtownymi protestami opozycji skupiającej głównie drobną i średnią szlachtę niedopuszczoną do urzędów, a co za tym idzie – nie mogącą zasiadać w Izbie Wyższej. Masowy bojkot postanowień Senatu spowodował zamieszanie i nieporządek w administracji oraz pogorszenie...

Podobne wypracowania