Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zjazd PZPR - luty 1980 - dymisja Piotra Jaroszewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1980 państwo polskie znalazło się w niezwykle głębokim kryzysie zarówno gospodarczym, jak i politycznym. Fatalne wyniki notował przemysł, a produkt narodowy wciąż malał. Mimo to władze nadal kurczowo trzymały się propagandy sukcesu, której głównym nośnikiem była kontrolowana przez Macieja Szczepańskiego telewizja. Jednak rozdźwięk miedzy rzeczywistością telewizyjną a tą widzianą na ulicach był na tyle duży, że jedynie wzmagał społeczną frustrację. Ponadto w okresie tym prężnie działała już opozycja, a na papieskim tronie zasiadał Polak.

Władzy pozostało więc liczyć na regenerującą rolę kolejnego – VIII już – Zjazdu PZPR. W owym czasie partia liczyła ponad 3 miliony członków. Niekorzystnie sytuacja kształtowała się wśród tzw. pozytywnych bezpartyjnych, którzy zmęczeni fatalną sytuacja gospodarczą coraz częściej zasilali szeregi opozycji.

Zjazd trwał od 11. do 15. lutego 1980 roku i przyniósł dosyć poważne przetasowania w kierownictwie partii. Piotr Jaroszewicz obarczony został winą za kryzys i musiał się pożegnać ze stanowiskiem premiera (18. lutego złożył dymisję, która została przyjęta). Decyzja ta szła z prądem oczekiwań społecznych. Jaroszewicz był bowiem postacią mocno niepopularną, której...

Podobne wypracowania