Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mezopotamia - cywilizacja Mezopotamii - położenie, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

U zarania dziejów trudno było stworzyć znaczącą cywilizację bez znacznej pomocy przyrody. Z takich właśnie dóbr i ukształtowania terenu korzystała cywilizacja Mezopotamii. Wyrosła ona na terytorium zwanym międzyrzeczem, tj. umiejscowionym pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat, uchodzącymi do Zatoki Perskiej. Tak sprzyjające warunki geograficzne – słodka woda, wylewy rzek nawadniające pola i niosące żyzny muł – przyczyniły się do tego, że wyrosła tu cywilizacja zdolna konkurować z silnym wówczas Egiptem.

Pierwszą cywilizacją Mezopotamii, istniejącą od 3500 do 2000 r. p.n.e., była cywilizacja sumeryjska, która pozostawiła po sobie trwały ślad w postaci miast budowanych z suszonej cegły (Ur, Uruk, Eridu), zigguratów (monumentalnych budowli, na wierzchołku których znajdowały się świątynie poświęcone czci boga nieba – An). Podobnie jak Egipcjanie, Sumerowie opracowywali i doskonalili techniki nawadniania pól. Pozostawili po sobie także wiedzę dotyczącą produkcji kolorowego szkła, wymyślili koło garncarskie, a także zdobili ceramikę.

Najwięcej jednak zawdzięczamy Sumerom w dziedzinie matematyki. Wszak będąc kunsztownymi budowniczymi, musieli doskonalić techniki liczenia i miary. Wiedzieli dobrze, jak obliczać...

Podobne wypracowania