Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kamikaze - jednostka japońska, działania wojenne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kamikaze to samobójcza jednostka japońska, powstała i funkcjonująca podczas II wojny światowej. W tłumaczeniu nazwa oznacza Boski Wiatr i swą genezę ma w średniowiecznym tajfunie. Ów tajfun nie pozwolił Mongołom na przeprowadzenie ataku na Japonię. Powstanie jednostki nie wynikało jednak z działań obronnych, a desperacji. Jednostka została utworzona pod koniec 1944 roku, kiedy to losy wojny wydawały się być przesądzone.

Pierwsza akcja kamikaze miała miejsce w miesiącu powstania jednostki - 25 października 1944. Powiódł się wówczas atak na Amerykanów. Głównym celem kamikaze miało być wsparcie dla powietrznych jednostek. Kamikaze są znani zwłaszcza podczas walki o Okinawę (kwiecień 1945 rok). Wówczas to odbyto prawie 2 tys. lotów kamikaze. Prawie 900 z tych lotów oznaczało samobójczą śmierć. W propagandzie odwoływano się do przykładu samurajów - stąd też u pilotów kamikaze miecz.

Jak silna była propaganda niech świadczy fakt, że lwią część kamikaze stanowili ochotnicy. Zdarzały się jednak przypadki zupełnej desperacji, kiedy to nakazywano lecieć tym, którzy ochotnikami nie byli. Warto jednak podkreślić, że kamikaze nie byli niepotrzebnymi pilotami bez umiejętności. Wręcz przeciwnie...

Podobne wypracowania