Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo polskie - Przemiany społeczne w Polsce w latach 80. - opracowanie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lecha Wałęsę, wspierani przez kościół i kraje zachodnie, wywierali na władzę ogromna presję by Polska wyrwała się z ram Układu Warszawskiego. Władza znalazła się w trudnej sytuacji, podobnie jak sąsiedzi Polski. W 1980 powstał nawet plan spacyfikowania kraju, jednak szybko się z niego wycofano. W 1981 sytuacja była już krytyczna. Gen. W. Jaruzelski powołał w tej sytuacji, 13 grudnia 1981 roku Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, a Rada Państwa wprowadziła stan wojenny. Rozwiązano „Solidarność” i inne organizacje. Początkowe protesty i strajki w zakładach pracy szybko stłumiono. Wprowadzono godzinę policyjna i zakaz zgromadzeń.

Stan wojenny trwał do 21 sierpnia 1983 roku, internowano wiele osób, a sytuacja ekonomiczna kraju uległa w trakcie jego trwania pogorszeniu, między innymi za sprawą sankcji nałożonych na Polskę. Nie zmalało też poparcie dla działań „Solidarności”, a stosunki społeczne uległy dużej przemianie. Już w 1983 roku powstały nowe związki zawodowe, dokonywały się zmiany systemu politycznego, odbywały się kolejne happeningi w ramach „Pomarańczowej Alternatywy”, a władza traciła resztki poparcia. Okazją do kolejnej próby wymuszenia ustępstw stała się sytuacja w Związku Radzieckim, gdzie w 1985 roku M. Gorbaczow...

Podobne wypracowania