Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tales z Miletu - życiorys, biografia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tales z Miletu - filozof grecki zaliczany do grupy tak zwanych siedmiu mędrców, do których należeli: Bias z Prieny, Myzon z Chene, Solon (polityk), Pittakos z Mityleny (polityk), Kleobulos z Lindos, Chilon ze Sparty. Był filozofem jońskim (odwoływanie się w swoich poglądach do czterech żywiołów budujących świat - wody, ziemi, ognia oraz powietrza). Tales z Miletu żył w mniej więcej w latach 624 p.n.e. do 546 roku p.n.e. Jego dokładne lata życia nie są znane. Wiadomo tylko, że uczestniczył w kilku wydarzeniach, które mniej więcej zamykają się w ramach czasowych określanych jako początkowa i końcowa data jego życia. Wszystkiemu, co zaistniało w przyrodzie, przypisywał posiadanie duszy - szczególnie przedmiotom nieożywionym.

Twierdził także, że wszechświat pochodzi od wody. Jego słynną sentencją były słowa: "Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa”. Żywiołowi wody Tales z Miletu przypisał niebagatelne znaczenie. Również i za jego czasów to właśnie wodzi przypisywano wiele właściwości. Tales znał mitologie swoich czasów. Podania te spróbował wyjaśnić w sposób naukowy. Woda stała się dla niego początkiem wszechświata - pramaterią, z której powstały wszystkie rzeczy ożywione i...

Podobne wypracowania