Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonardo da Vinci „Madonna wśród skał” - interpretacja i opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Madonna wśród skał” czy inaczej „Madonna w grocie skalnej” przedstawia scenę rodzajową umieszczoną w bardzo ciekawej i tajemniczej scenerii.

Centralną część malowidła zajmują siedzące obok siebie postacie kobiety w otoczeniu dwójki dzieci i anioła. Tożsamość niewiasty potwierdza nie tylko tytuł dzieła, ale i znajdujący się nad jej głową nimb, a także dziecko, nad którym spogląda trzyma wyciągniętą dłoń. Matka Boska ubrana jest w ciemnoniebieską długą szatę z zapiętą piękną broszą narzutą w tym samym kolorze. Jej włosy są ciemne i kręcone, a skóra bardzo jasna. Jej usta układają się nieokreślony wyraz ni to uśmiechu, ni spokojnego zadowolenia. Aureole będące oznaką świętości i boskości mają również dzieci.

Jezus, który siedzi obok anioła, zwrócony jest w kierunku drugiego chłopca i trzyma rączkę w geście błogosławieństwa. Jezus jest nagi, ma krótkie, brązowe, kręcone włosy. Na jego twarzyczce maluje się wyraz pewności z wykonywanej czynności; jest to twarz szczególna, bo bardzo dorosła, niezbyt pasująca do małego ciałka.

Błogosławionym jest klęczący i nieco starszy od Jezusa Jan Chrzciciel, o którego ramię opiera się jego charakterystyczny krzyż z przedłużoną belką....

Podobne wypracowania